logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI KURUMDA VE AYNI UNVANDA OLUP MAAŞI FARKLI OLAN MEMURLAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 14Kamu görevlilerinden bazıları; kurumları, unvanları, kadro dereceleri, eğitim seviyeleri ve türleri, hizmet süreleri, görev yerleri, hizmet birimleri, işe giriş usulleri ve yaptıkları işler aynı olmasına rağmen farklı ücret alıyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazılarında 15 Ocak 2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden görev alanların mali ve sosyal hakları emsal personel uygulamasına gidilerek belirlenirken, söz konusu tarihten önce aynı kurumlarda göreve başlamış olup da görevine devam edenler ise daha yüksek mali ve sosyal haklardan yararlanmaktadırlar.

Anı kurumda ve aynı unvanda olup da özlük haklarının farklı olması, mali ve sosyal hakları daha düşük olan personeli huzursuz ederken, iş verimlerini de olumsuz etkileyebilmektedir.

Emsal personele göre ücret ödeyen kurumlar

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre, aşağıdaki kurumlara 15 Ocak 2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden atanan personelin ücret, mali ve sosyal hak ve yardımları emsal olarak belirlenen personele göre ödenmektedir.

-Sermaye Piyasası Kurulu

-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

-Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

-Kamu İhale Kurumu

-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu

-Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu

-Rekabet Kurumu

-Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu

-Türk Akreditasyon Kurumu Genel Sekreterliği

-Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanlığı

-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

-Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı

-Kalkınma ajansları

-Mesleki Yeterlilik Kurumu

Unvanlar itibariyle emsal personel ve ücretleri

Yukarıda sayılan kurumlarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden görev alacaklardan;

-Kurul başkanı için bakanlık müsteşarı,

-Kurul üyesi için bakanlık müsteşar yardımcısı,

-Başkan yardımcısı için bakanlık genel müdürü,

-Genel müdür ve genel sekreter için bakanlık genel müdürü,

-Genel müdür yardımcısı ve genel sekreter yardımcısı için bakanlık genel müdür yardımcısı,

-Murakıp ve uzman unvanlı meslek personeli için Başbakanlık uzmanları

emsal alınarak ücret, mali ve sosyal hak ve yardımları ödeniyor.

Bu kurumların diğer personelinin emsal unvanları için tıklayınız …

Yukarıda sayılan kurumlara ait kadro ve pozisyonlarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden görev alan personele ilgili mevzuatı uyarınca yapılabilecek türlü ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, emsali olarak belirlenen Devlet memuruna malî haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan ödemelerin bir aylık toplam net tutarından fazla olamiyor.

Unvanı aynı olan bazı personel aynı kurumda farklı ücret alıyor

Yukarıda söz edilen kurumlarda 15 Ocak 2012 öncesinden beri görev alanlar Devlet memurları hakkında geçerli olan ücret sistemi de farklılık göstermektedir. Bazı personel “ücret, mali ve sosyal haklar” yönüyle ve bazı personel ise “ücret ve mali haklar” yönüyle 657 sayılı Kanuna tabi tutulmazken, bazı personelin maaşları ise 657 sayılı Kanun kapsamında ödenmektedir.

Öte yandan,15 Ocak 2012 tarihinden sonra bu kurumlarda görev alan personel hakkında ise, emsal alınan personel hakkında geçerli olan ücret sistemine göre, ya “ücret ve tazminat göstergesi” ya da 657 sayılı Kanun hükümleri esas alınarak maaş ödenmektedir.

Bu farklı ücret sistemi uygulamasının, aynı kurumdaki aynı unvanlar için de geçerli olmasının, çalışma barışını ve iş verimini olumsuz etkileyeceğini, ayrıca oluşacak sıkıntıların zaman içerisinde daha belirgin hale geleceğini değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.