logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ VE ÇOCUK YARDIMININ MİKTARINI BAKANLAR KURULU ARTIRABİLİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

aile1Devlet memurlarına eş ve çocuklarından dolayı ödenen aile yardımının aylık miktarı, gerek görülmesi durumunda Bakanlar Kurulu tarafından artırılabilir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara eş ve çoklarından dolayı aile yardımı ödenmesine hükmederken, bu yardımın miktarının belirlenmesinde esas alınan gösterge rakamlarını belli sınırlar içinde artırma yetkisini de Bakanlar Kuruluna bırakmıştır.

Bakanlar Kuruluna bırakılan bu yetki kullanılmak suretiyle, zaten maaşları düşük belirlenmiş olan memurlara az da olsa maaş artışı getirilmesi mümkün olabilir.

Aile yardımının hesaplanması

Eş ve çocuklarından dolayı memurlara ödenecek aile yardımının miktarı, 657 sayılı Kanun ile getirilmiş olan sınırlar içinde kalmak kaydıyla,  Bakanlar Kurulunca belirlenen gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle belirlenmektedir.

657 sayılı Kanundaki belirlemeye göre;

*Eş için ödenecek aile yardımı gösterge rakamı 1.500’dür. Bu rakamın, Bakanlar Kurulu tarafından 4500’e kadar yükseltilmesi mümkün olduğundan, bu çerçevede alınan Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 1.500 gösterge rakamı 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 2.134 olarak uygulanmaktadır.

*Çocuk için ödenecek aile yardımı gösterge rakamı 250’dir ve 72 ayını dolduruncaya kadar çocuk için ödenecek yardım miktarı bir kat artırımlı olmaktadır. Bu rakamın, Bakanlar Kurulu tarafından 750’ye kadar yükseltilmesi mümkündür.

Aile yardımının miktarı ne kadar artırılabilir?

Eş için halen 2.134 gösterge rakamına göre, çocuk için ise 250 gösterge (72 ay ve daha küçük olanlar için 500 gösterge) rakamına göre hesaplanan aile yardımının miktarı, bu gösterge rakamlarının Bakanlar Kurulu tarafından üst sınırlara çekilmesi durumunda artacaktır.

Aile yardımı

Aile yardımının net miktarı*

Mevcut durum

Olabilecek en çok tutar

Eş için aile yardımı

204,99 TL

432,26 TL

Çocuk için aile yardımı (73 aydan küçük)

24,01 TL

72,04 TL

Çocuk için aile yardımı (72 aydan büyük)

48,02 TL

144,08 TL

*2017 yılının ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısına göre hesaplanmıştır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.