logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU İŞÇİSİ TOPLU SÖZLEŞME HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma Ücret

isci 2Karayolları Genel Müdürlüğü, TCDD, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinde çalışmakta olan 200 bin kamu işçisinin alacağı zam oranının belirlenmesine ilişkin hazırlıklar başladı.

Kamu işçilerinin 2017-2018 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesinin hazırlıkları başladı. İşçi kesimini temsile yetkili olan Türk-İş kamu işçilerinin önümüzdeki iki yıllık süreçte alacağı zam oranının belirlenmesi için yapılacak toplu iş sözleşmeleri kapsamında kendi bünyesindeki "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu"nu toplayarak izlenecek yönteme dair görüş alış verişinde bulundu.

Bu kapsamda gerçekleşen ilk hazırlık toplantısında, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların genel başkanları, TİS görüşmelerinde izlenecek yönteme dair görüş alış verişinde bulundu.

Bundan sonraki süreçte, sendikalar örgütlü oldukları kamu iş yerlerinde teknik çalışmalarını yürütecek, anlaşmazlık halinde ilgili maddeler "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu"na taşınacak. Kurul, sendikaların üzerinde anlaşma sağlanmayan talepleri için hükümetle masaya oturacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2017-2018 dönemi için bağıtlanacak toplu iş sözleşmelerinde zam oranın yanında ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünü gündeme getireceklerini belirtti.

Türkiye'de gelir vergisi ödeyenlerin çoğunluğunu ücretlilerin oluşturduğunu belirten Atalay, "Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. Bu toplu sözleşme döneminde zamdan ziyade çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünü gündeme getirmek istiyoruz. Devlet, işçilere ocak ayında verdiği ücreti eksiksiz aralık ayında da versin. Çalışanlardan vergi kesintisi yapmasın, bu toplu iş sözleşmesi dönemini zamsız imzalamaya da razıyız." ifadelerini kullandı.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.