logo yeni

calisanlar2 copy

EĞİTİM DURUMLARINA GÖRE ÇÖZÜMLEYİCİ VE PROGRAMCILARIN ÖZLÜK HAKLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

bilgisayar isletmeniTeknik Hizmetler Sınıfı kapsamına Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan ve zam/tazminatları toplu sözleşme gereği ödenen programcı ve çözümleyicilerin özlük hakları, yan ödeme kararnamesi hükümlerine istinaden eğitimlerinin türüne göre değişebilmektedir.

Sınıf değişikliğine bağlı olarak haklarında diğer konularda (ek gösterge, ek ödeme, zam ve tazminat) farklı düzenleme yapılmamış olan ve zam/tazminatları toplu sözleşme hükümlerine istinaden ödenen programcı ve çözümleyiciler, gerekli düzenlemelerin yapılarak özlük haklarının iyileştirilmesini beklemektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında Programcı/Çözümleyici kadrolarında görev yapan ve zam ve tazminatlarını toplu sözleşme hükümlerine istinaden alan Devlet memurları arasında, eğitim durumlarına bağlı olarak yan ödeme kararnamesi kapsamında zam ve tazminat ödemelerinden kaynaklı aylık maaş farklılığı bulunmaktadır.

Ek gösterge ve ek ödemeleri aynı olan Programcı ve Çözümleyicilerin, zam ve tazminatları ise eğitimlerine göre farklı olabilmektedir. Bu nedenle, söz konusu kadrolarda görev yapanların aylık maaş miktarı, teknik lisans mezunu olup olmamalarına ve teknik lisansiyerlerin de mezun oldukları bölümlere göre değişmektedir.

Bu itibarla, Programcı veya Çözümleyici kadrosunda görev yapanların aylık net maaş ve emeklilik haklarının eğitim durumlarına göre nasıl değiştiğini görebilmek bakımından, lisans mezunu olup 30 yıl hizmeti bulunan ve 1/4 seviyesinden aylık alan personeli esas alarak memurunyeri.com olarak hazırladığımız Tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Lisans mezunu Programcı/Çözümleyici maaşı ve emeklilik hakları (2017 yılının ilk altı ayında)

Eğitimlerine göre Programcı ve Çözümleyici

D/K

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş

Emekli Maaşı

Emekli İkramiyesi

Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı

1/4

30

3.922 TL

2.232 TL

80.481 TL

Jeolog, Hidrolog, Hidrojeolog, Jeofizikçi, Kimyager, Fizikçi, Jeomorfolog, Arkeolog, Matematikçi, İstatistikçi, Astronom, Tütün Eksperi, Teknik Öğretmen

1/4

30

3.650 TL

2.232 TL

80.481 TL

Diğer lisans mezunları

1/4

30

3.376 TL

2.232 TL

80.481 TL

NOT:

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Çalışılan kurum, yer ve bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

*Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.