logo yeni

calisanlar2 copy

DERECE YÜKSELMESİ HER ZAMAN MAAŞI ARTIRMIYOR, BAZEN DE AZALTIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

gorevde yukselme3Kadro/aylık derecesi yükselen Devlet memurlarının aylık net maaşları artmakla birlikte, bazı hallerde derece yükselmesi net maaşı azaltmaktadır.

Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecelerindeki ve/veya kadro derecelerindeki yükseliş; göstergelerinde ve (varsa) ek göstergelerinde mutlaka artışa neden olurken, ek ödemeleri ile zam ve tazminatları ise bazı derecelere yükselmeleri halinde artmaktadır.

Ancak, memurun derecesindeki yükselme, aylık maaş unsurlarında artışa neden olurken,  bazen net maaşın azalması sonucu doğabilmektedir.

Derece yükselmesinin net maaşı düşürmesi

Derecesi yükselen memurun aylık maaş unsurlarının birinde ya da birkaçında mutlaka artış görülür. Maaş unsurlarının puan veya oranlarının artması ise (vergi diliminin değişmediği durumlarda) memurun aylık brüt ücretini artırmaktadır. Ancak, derece yükselmesinin gelir kalemlerinde yarattığı artışın gider kalemlerinde yarattığı artıştan düşük olduğu durumlarda,  ilgili memurun aylık net maaşı azalmaktadır.

Uygulamada, bazı unvanlarda görev yapan memurlar 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükseldiklerinde aylık net maaşları düşmektedir.  Aylık ve/veya kadro derecesi 2’den 1’e yükselen memurların aylık net maaşlarının azaldığı durumlara, bu derece yükselmesiyle ek göstergenin 3000’den 3600’e çıktığı hallerde rastlanmaktadır.

Derece yükselmesi kimlerin maaşını olumsuz etkiliyor?

Aylık ve/veya kadro dereceleri yükselirken net maaşın azalması durumu, 1 Ekim2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olmuş memurların, emekli keseneği matrahının hesaplama yönteminden kaynaklanmaktadır.

Emekli keseneğine esas matraha, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları (ek göstergeye göre belirlenen) da dahil edilmektedir. Hesaplanan matrahın %16’sı, kişi kesintisi olarak memurun brüt ücretinden indirilmektedir.

Örneğin, bazı memurların emekli keseneğine esas matrah hesabında;

-Ek göstergesi 2 nci derecede 3000 olduğunda, en yüksek Devlet memuru aylığının %85’i

-Ek göstergesi 1 inci derecede 3600 olduğunda, en yüksek Devlet memuru aylığının %145’i

kullanılmaktadır.

Kadro unvanı aynı kalıp, kadro/aylık derecesi 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselirken ek göstergesi de 300’den 3600’e çıkan memurların maaşının, gelir kalemlerindeki artış gider kalemlerindeki artıştan daha az olduğundan, bu durumdaki memurların aylık net maaşları azalmaktadır.

Bu itibarla, derece yükselmesinin hangi memurlar için net maaş azalmasına yol açacağı konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Tablodaki hesaplama; 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olan Devlet memurlarından, aylık dereceleri 2/3’ten 1/1’e yükselenlerin, kıdem yıllarının değişmediği varsayılarak hazırlanmıştır.

Bir üst dereceye yükselirken net maaştaki azalma (2017 yılının ilk altı ayında)

Unvan

Derece/ Kademe

Maaştaki Net Azalma*

-Yüksek Mühendis, Mühendis

-Yüksek Mimar, Mimar

-Şehir plancısı

-Bölge Plancısı

-Uzman Tabip, Tabip

-Diş Hekimi

-Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim

-Eczacı

-Biyolog

-Maarif Müfettişi

2/3’den 1/1’e yükselen

30,02 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.