logo yeni

calisanlar2 copy

2017 YILINDA BÜYÜK PROJELERDE GÖREV ALACAK MEMURLARA NE KADAR TAZMİNAT ÖDENECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mimarKamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlardan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş alanların bazılarına, büyük yatırım projelerindeki çalışmalarından dolayı ek tazminat ödenmektedir.

Devlet memurlarına, büyük yatırım projelerinde görev almalarından dolayı ek tazminat ödenmesine imkan veren düzenleme, “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar” eki II sayılı Özel Hizmet Tazminatı Cetvelinin “(E) Teknik Hizmetler” bölümünde yer almaktadır.

Hangi memurlar büyük proje tazminatı alıyor?

Kurumlarınca belirlenen ve ödeneği bulunan faaliyet halindeki büyük yatırım projelerinde fiilen çalışanlardan, aylık dereceleri 1, 2, 3 veya 4 olan yüksek mühendis, yüksek mimar, mühendis, mimar veya şehir plancıları, söz konusu projelerde çalıştıkları sürece ek özel hizmet tazminatından yararlanabiliyor.

Bu tazminattan yararlanabilmek için, ilgili personelin mühendis, mimar veya şehir plancısı kadrosunda görev yapıyor olması gerekmemektedir. Kadroları ne olursa olsun, eğitimleri itibariyle yüksek mühendis, yüksek mimar, mühendis, mimar veya şehir plancısı unvanını kazanmış olanlar, büyük yatırım projelerinde fiilen çalışıyor ve ilk 4 dereceden aylık alıyor olmaları durumunda, söz konusu tazminattan yararlanabilirler.

Bu tazminattan yararlanacakların sayısı, ilgili kurumda söz konusu kariyerlere sahip olarak fiilen görev yapan toplam personel sayısının %10’unu geçemez.

Tazminatın miktarı

Kapsamdaki personele, ödeneği bulunan ve faaliyet halindeki büyük yatırım projelerinde fiilen çalıştıkları sürece; Bölge Müdürü, Daire Başkanı ve daha üst idari görevlerde bulunanlara %30, diğer görevlerde bulunanlara ise %20 oranında ek özel tazminat ödenir.

2017 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısına göre, büyük yatırım projelerinde görev alanlardan;

*Bölge müdürü, daire başkanı ve daha üst idari görevde olanlara aylık net: 272 TL tutarında,

*Diğer görevlerde olanlara aylık net: 181 TL tutarında

ek özel hizmet tazminatı ödenir.

Aylık olarak ödenen bu tazminat; mehil müddeti, her türlü izin, büyük yatırım projeleriyle ilgili olmayan geçici görev, görevden uzaklaştırma, tutuklanma, gözaltına alınma, hizmet içi eğitim, kurs ve seminer gibi nedenlerle hizmete ara verilen günler için ödenmez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.