logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ EMEKLİYE AYRILAN MEMURUN AYLIK NET MAAŞI DEĞİŞİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekliEşi ücret karşılığı aktif olarak çalışan memurun aylık net maaşı, eşi çalışmayan memura göre daha az olduğundan, eşinin emekliye ayrılması da memurun net maaşında artışa sebep olur.

Devlet memurları hakkında, ücret karşılığı aktif olarak çalışmayan eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Bu nedenle, çalışan eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur, eşinin emekliye ayrılması halinde bu indirimden yararlanabilecektir.

Eşi emekliye ayrılan memurun asgari geçim indirimi

Memurun eşinin çalışmıyor olması, hakkında uygulanan asgari geçim indirimi miktarını artırmaktadır. Asgari geçim indirimi miktarının yükselmesi ise, memurun aylık maaşından kesilecek gelir vergisi miktarının azalmasına ve aylık net maaşının artmasına neden olmaktadır.

Bu itibarla, emekliye ayrılan (emeklilikte ücret karşılığı çalışmayan) eşinden dolayı da memur hakkında her ay asgari geçim indirimi uygulanacağından, eşinin emekliye ayrılması memurun net maaşını artıracaktır.

Eşi emekliye ayrılan memur bu durumu kurumuna bildirdiğinde, hakkında izleyen aybaşından geçerli olarak her ay eşinden dolayı da asgari geçim indirimi uygulanacaktır. 

Eşi emekliye ayrılan memurun net maaşında görülecek artış miktarı

2017 yılına ilişkin belirlemelere göre eşinden dolayı memurun yararlandığı asgari geçim indiriminin aylık miktarı “26,66 TL” olduğundan, eşi emekliye ayrılan memurun aylık net maaşı 2017 yılında bu tutar kadar artar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.