logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ AYLIKSIZ İZİN ALAN MEMURUN NET MAAŞI KAÇ LİRA ARTAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 6Eşi ücret karşılığı aktif olarak çalışan memurun aylık net maaşı eşi çalışmayan memura göre daha az olduğundan, eşinin aylıksız izne ayrılması memurun net maaşını artırmaktadır.

Devlet memuru, ücret karşılığı aktif olarak çalışmayan eşinden dolayı aile yardımı ödeneği alabilmekte ve asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedir. Bu nedenle, çalışan eşinden dolayı aile yardımı alamayan ve asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur, eşinin ücretsiz/aylıksız izne ayrılması halinde bu haklardan yararlanabilecektir.

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun aile yardımı

Memur, herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde menfaat karşılığı çalışmaması ve sosyal güvenlik kurumundan aylık almaması şartıyla) eşinden dolayı, her ay maşıyla birlikte aile yardımı alabilir.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memura, bu durumu Aile Yardımı Beyannamesi düzenlemek suretiyle kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak eş için aile yardımı ödenir. Ücretsiz/aylıksız izin süresi bitimini izleyen aybaşından itibaren de bu yardım kesilir.

Aylıksız/ücretsiz izne ayrılan eşi nedeniyle ödenen aile yardımının izin bitiminde kesilmesi için memurun yeniden beyanname vermesi gerekmekte ise de, aile yardımı ödenmesi için verilen beyannamede izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda, yeniden beyanname verilmesine gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre memura eşinden dolayı ödenen aile yardımının aylık net miktarı “204,99 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2017 yılının ilk altı aylık döneminde aile yardımı nedeniyle bu tutar kadar artmış olacak. 

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun asgari geçim indirimi

Herhangi bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan (izin döneminde resmi veya özel bir kurumda aktif ücretli çalışmaması şartıyla) eşinden dolayı, memur hakkında her ay asgari geçim indirimi uygulanmaktadır.

Memur hakkında uygulanan asgari geçim indirimi tutarının yükselmesi ise, aylık ücretinden kesilecek gelir vergisi miktarını azaltacak ve aylık net maaşı artıracaktır.

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memur hakkında, bu durumu kurumuna bildirdiğinde, izleyen aybaşından geçerli olarak her ay eşinden dolayı da asgari geçim indirimi uygulanır. Ücretsiz/aylıksız izin süresi bitiminde eşi göreve başlayan memur hakkında, göreve başlama tarihini izleyen aybaşından itibaren esinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Aylıksız/ücretsiz izne ayrılan eşi nedeniyle yararlanılan asgari geçim indiriminin izin bitiminde artık uygulanmaması için memurun yeniden bildirimde bulunması gerekmekte ise de, asgari geçim indiriminden yararlanmak için yapılan başvuruda izin süresinin sona ereceği tarihin de belirtilmiş olması durumunda, yeniden bildirimde bulunulmasına gerek olmayacağını düşünmekteyiz.

2017 yılına ilişkin belirlemelere göre eşinden dolayı memurun yararlandığı asgari geçim indiriminin aylık miktarı “26,66 TL” olduğundan, eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun aylık net maaşı 2017 yılında bu tutar kadar artmış olacak. 

Eşi ücretsiz/aylıksız izin alan memurun maaşındaki toplam artış

Eşi aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memurun net maaşı, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde;

*“204,99 TL” aile yardımı,

*“26,66 TL” asgari geçim indirimi

kaynaklı olmak üzere toplam “231,65 TL” artar. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.