logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR VERGİSİ ORANININ ARTMASI BAZI ASGARİ ÜCRETLİLERİ ETKİLEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

asgari ucret 2aliye Bakanı Naci AĞBAL, asgari ücretin 2017 yılında 1404 liranın altına düşmeyeceğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ''43. Ortak Akıl ve İstişare Toplantısı''na katılan Maliye Bakanı Naci AĞBAL, burada yaptığı konuşmada asgari ücret konusuna da değindi ve 2017 yılında asgari ücretin 1404 liranın altına düşmeyeceğini söyledi.

2016 yılında ''Hiçbir şekilde asgari ücret 1300 liranın altına düşmeyecek'' dediklerini belirten Maliye Bakanı  AĞBAL, ''2017 yılında da hiçbir şekilde asgari ücret 1 404 liranın altına düşmeyecek. Bunu da özellikle asgari geçim indirimi uygulaması üzerinden yapacağımız düzenlemeyle sağlayacağız. Bunu da bugünden rahatlıkla söyleyebiliyoruz.'' diye konuştu.

2017 yılı için net 1404 TL olarak belirlenmiş olan asgari ücret, yılın son aylarında %20’lik gelir vergisi dilimine girilmesi nedeniyle azalacak. Bu azalma, ilgili çalışan hakkında geçerli olan asgari geçim indiriminin artırılması suretiyle giderilecek. 2016 yılının son 3 ayında da benzer uygulamaya gidilmişti.

Öte yandan, zorunlu bireysel emeklilik uygulaması kapsamında, 2017 yılında sisteme dahil olacak asgari ücretlilerden yapılacak kesinti nedeniyle, ele geçen net asgari ücret 1404 TL’den daha az olabilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.