logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGEYE HAK KAZANMADA, BİR MAAŞ ALMANIN YETERLİ OLDUĞU HALLER

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas12T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olanların emeklilik hakları (emekli aylığı, malullük aylığı, emekli ikramiyesi, toptan ödeme), çalışırken yararlandıkları ek göstergelerden etkilenmektedir.

Kamu görevlilerinden T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olanların, bulundukları bir kadro unvanına ait ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanabilmeleri, çalışırken o ek gösterge üzerinden belli bir süre emekli keseneği kesilmiş olması halinde mümkün olabiliyor.

İlgili düzenleme

1/10/2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olanların Sandık iştirakçisi olarak emekli olmaları durumunda,  çalışırken yararlandıkları bir ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanmaları hususu, 5434 sayılı Kanunun ek maddelerinde (67 ve 73 üncü maddeler) düzenlenmiş olup, mülga olan bu maddelerin hükümleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi uyarınca ilgilileri hakkında aynı şekilde uygulanmaktadır.

Ek göstergeye emeklilik için hak kazanmak

15/10/2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan kamu görevlilerinin, bulundukları bir görevin kadro unvanına ait ek göstergeyi emeklilik bakımından da hak edebilmeleri,  söz konusu ek göstergeyle 6 ay maaş almış olmaları (o ek gösterge üzerinden kesenek ve karşılık ödenmiş olması ) gerekmektedir.

Ancak, bazı hallerde ve bazı görevlerde bulunanlar için bu 6 ay şartı aranmamaktadır. 6 ay şartının aranmadığı hallerde, ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanılabilmesi için o ek göstergeyle 1 ay maaş alınmış olması (o ek gösterge üzerinden 1 defa kesenek ve karşılık ödenmiş olması ) yeterlidir.

Bir maaş almanın ek göstergeye hak kazandırdığı durumlar

Bazı görevlere atanan Emekli Sandığı iştirakçilerinde, bu görevlerin kadro unvanına ait ek göstergeyi hak edebilmeleri için o ek gösterge üzerinden 6 ay kesenek ödenmesi şartı aranmamaktadır.  

Söz konusu görevlerde bulunanların o görevlere ait bir ek göstergeye hak kazanabilmesi, o ek gösterge üzerinden 1 defa kesenek ve kurum karşılığı ödenmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, bazen 1 gün süreyle (ayın 14 ünde göreve başlayıp 15 inde maaşını alıp ayrılma durumu bir defa prim kesilmiş olacağından) bulunulan göreve ait ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanılabilmektedir.

Ek göstergeye emeklilik yönüyle hak kazanmak için o ek göstergeyle bir maaş alınmasının yeterli olduğu görevler:

-Bakanlar Kurulu kararı ile atama yapılan görevler.

-Müşterek kararname ile atama yapılan görevler.

-Kariyer görevler (ilgili mevzuatı uyarınca mesleğe özel yarışma sınavı ile girip belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlilik sınavı sonunda atama yapılan görevler).

-Emniyet Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki görevler.

-Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu kapsamındaki görevler.

-Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa, Uzman Jandarma Kanununa, Uzman Erbaş Kanununa ve Askeri Hâkimler Kanununa tabi görevler.

Ancak, atamaları her ne şekilde yapılmış olursa olsun, her türlü müşavirlik görevi bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Öte yandan, ek göstergeye emeklilik bakımından hak kazanabilmek için en az 6 ay maaş alınması gereken görevlerde bulunurken; yaş haddi, vazife malullüğü veya ölüm gibi nedenlerle bulundukları görevlerde 6 ay maaş alamadan ayrılanlar, son görevlerine ait ek gösterge üzerinden en az 1 maaş almış olmaları durumunda,  ilgili ek göstergeye emeklilik yönüyle hak kazanmış sayılmaktadırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.