logo yeni

calisanlar2 copy

SOSYAL DENGE TAZMİNATININ AYLIK MİKTARI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 2Bazı kamu kurumlarında görev yapan personele, aylık maaşlarının dışında her ay “sosyal denge tazminatı” da ödenmektedir.

Sosyal denge tazminatından yararlananların aylık gelirleri, diğer kurumlardaki emsal personele göre daha fazla olmaktadır.

Ödenen sosyal denge tazminatının tavan tutarı “en yüksek devlet memuru aylığı” esas alınarak belirlendiğinden, bu aylığın miktarındaki artış sosyal denge tazminatı miktarını da artırmaktadır. 

Sosyal Denge Tazminatı

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan il özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli kamu çalışanlarına (memur, 4/B, 4/C) Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir.

Kamu çalışanlarına ödenecek Sosyal Denge Tazminatının aylık miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenmektedir.

2017 yılının ilk altı ayında sosyal denge tazminatı

2015 yılında imzalanan toplu sözleşmeye göre, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış mahalli idarelerde görev yapan kamu çalışanlarına 2017 yılında ödenebilecek sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarı en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olacak.

2017 yılının ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarı “912,55 TL”dir.

Sosyal denge tazminatı ödemelerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapıldığından, %15 oranında gelir vergisi uygulandığında bu tazminatın aylık net miktarı en çok “768,74 TL” olacaktır.

Ancak, sosyal denge tazminatı ödemesine benzer bir ödemenin diğer kurumlarda çalışanlara yapılmıyor olmasının, aynı unvanlardaki kamu çalışanları arasında eşit olmayan ücret uygulaması yarattığından, benzer ödemelerin diğer kurumlarda çalışanlar için de getirilmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.