logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR-SEN GELİR VERGİSİ DİLİMLERİNDEKİ HAKSIZLIĞI MAHKEMEYE TAŞIMAYA HAZIRLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

adalet5Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, gelir vergisi dilimlerinin düşük ücrete tabi kamu çalışanlarının daha yüksek vergi ödemesine neden olduğunu vurgulayarak, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.

Vergi fark tazminatı

Tonbul, Anayasada vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımının, maliye politikasının sosyal amacı olduğunun belirtildiğini ifade ederek, "Bu nedenle, gelir vergisi hesaplanırken Anayasa'da açıkça belirtildiği gibi mali güç ölçütü göz önünde bulundurulmalı. Ancak Anayasa'ya rağmen, gelir vergisi hesabı çalışanların mali gücüne göre yapılmıyor. Bu durum, kamuda düşük ücretle çalışanları, daha fazla gelir vergisi ödemek zorunda bırakıyor. Düşük maaş alan memur ve sözleşmeli çalışanların, ödedikleri vergi nedeniyle maaşlarındaki düşüşlerin karşılanması için memurların özel hizmet tazminat oranının vergi nedeniyle yaşanan azalma oranında arttırılması ve sözleşmeli personellere vergi fark tazminatı verilmesini istiyoruz." dedi.

Maliye'nin cevabına göre başvuru

Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, kamu çalışanlarının geliri oranında vergi verdiği bir düzenlemenin yapılması için Maliye Bakanlığına başvurduklarını belirterek, "Düşük gelirli kamu çalışanlarının vergi dilimi yüksek gelirli kamu çalışanlarına göre daha yüksek. Bu sebeple temel ilkesi adalet olan verginin, yapılan uygulamalar sonucunda adaletsizliğin kaynağını oluşturduğunu görüyoruz. Vergilendirme adaletsizliği, çalışma barışının bozulmasına ve vergilendirmenin kamu yararından uzaklaşmasına neden oluyor. Maliye Bakanlığından gelecek görüş olumsuz olursa, konuyu mahkemeye taşıyacağız. Bakanlıktan kısa süre içerisinde görüşünü açıklamasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Fulbolcuya %15, memura %27 vergi

Süper Lig'deki bir futbolcuya yüzde 15'lik vergi uygulanırken, kamuda düşük maaşla çalışan bir memurun yüzde 27'ye kadar vergi dilimine girebildiğini ifade eden Tonbul, “Ortadaki sorun bununla da bitmiyor. Kamu çalışanları arasında da vergi adaletsizliği yaşanıyor. Bir daire başkanının maaşı yaklaşık 6 bin 50 lira, gelir vergisi ise bin 101 lira. Yani yüzde 18,2'lik kesinti söz konusu. Sözleşmeli bir mühendisin maaşı 3 bin 568 lira, gelir vergisi 705 lira. Yani yüzde 19,7'lik kesinti oluyor. 4/C'li bir personelin maaşı bin 720 lira olmasına karşın gelir vergisi 474 lira. Yani yüzde 25'lik kesinti yapılıyor." dedi.

Hükümetin Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, yüzde 15'lik gelir vergisi ilk diliminde dikkate alınacak brüt kazancın üst sınırını sadece 400 lira artırarak 12 bin 600 liradan 13 bin liraya çıkardığını vurgulayan Tonbul, “Yıl içinde gelirin 13 bin lirayı aşması halinde yüzde 20 vergi alınacak. Bu da milyonlarca memur ve işçinin daha yılın ilk yarısında bir üst vergi dilimine girerek daha fazla vergi ödemeleri anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

2017 yılında gelir vergisi dilimlerinde yapılan düzenleme sebebiyle memurun yaşayacağı kayba ilişkin sitemiz tarafından hazırlanan habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.