logo yeni

calisanlar2 copy

EN YÜKSEK DEVLET MEMURU AYLIĞI NE KADAR OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Kamu görevlilerine ücret, mali ve sosyal haklar kapsamında yapılan ödeme ve kesintilerden bazılarının miktarının hesaplanmasında “en yüksek devlet memuru aylığı” esas alınmaktadır.

“En yüksek devlet memuru aylığı”, bazı ödeme unsurlarının hesabında doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmakta olması nedeniyle, kamu görevlileri için önem arz etmektedir.

En yüksek devlet memuru aylığı ve miktarı

Kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından 1.derecenin 4.kademesinde olan “Başbakanlık Müsteşarı” hakkında geçerli olan “aylık gösterge ve ek gösterge” toplamının, aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutar, en yüksek devlet memuru aylığı (brüt) olarak kabul edilmektedir.

2017 yılı ilk altı ayına ilişkin aylık katsayısına göre, en yüksek devlet memuru aylığı şu şekilde hesaplanacaktır:

-Aylık Gösterge : 1500

-Ek Gösterge     : 8000

-Aylık Katsayısı  : 0,096057

-En yüksek devlet memuru aylığı tutarı (brüt): (1500+8000) X 0,096057 = 912,54 TL.

En yüksek devlet memuru aylığının memura etkisi

Devlet memurları hakkında geçerli olan bazı ödeme unsurlarının miktarının belirlenmesinde de esas alınan en yüksek devlet memuru aylığının etkilediği unsurlardan bazıları şunlar:

**Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenenlerin tazminat (özel hizmet, eğitim öğretim, din hizmetleri, emniyet hizmetleri, mülki idare amirliği özel hizmet, denetim, adalet hizmetleri tazminatı, ek tazminatlar) miktarlarının hesabında kullanılıyor.

**Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenenlerin ek ödeme miktarlarının hesabında kullanılıyor.

**1.10.2008 tarihinden önce Emekli Sandığı iştirakçisi olmuş memurların, emekli kesenek miktarlarının belirlenmesinde kullanılıyor.

**Üstün başarı belgesi alan memurlara verilecek ödül miktarının hesabında kullanılıyor.

**Memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölen memurlara ve memurun ölümü halinde ise kanunda belirtilen kişilere yapılacak ölüm yardımı miktarının hesaplanmasında kullanılıyor.

**Öğrenci yetiştirme kurslarında öğrencilerden alınan ücretlerden öğretmen ve diğer personele yapılacak ödemelerin hesabında kullanılıyor.

**Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline ödenen havacılık tazminatının miktarının belirlenmesinde kullanılıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.