logo yeni

calisanlar2 copy

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPTIKLARINDA BAZI MEMURLARIN EK ÖDEMESİ ARTIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

is guvenligi uzmani3Aylık maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanlara, her ay aylıklarıyla birlikte ek ödeme de yapılmakta ve bu ödemenin miktarı, aynı unvanda ve aynı derecede olan bazı memurlar için farklı olabilmektedir.

Ek ödemenin hangi memura hangi oranda yapılacağı 375 sayılı KHK ile belirlenmiştir. Bu düzenlemede ayrıca, ek ödemeleri döner sermaye gelirinden karşılanacak olanlara ek ödeme yapılmayacağı ve bunun yerine haklarında ek ödeme cetvelinde belirlenmiş oranlardan aşağı olmayacak şekilde döner sermayeden pay (sabit döner sermaye) ödenmesine hükmedilmiştir. Ek ödeme oranları için tıklayınız …

Öte yandan, bazı özel düzenlemeler yapılmak suretiyle, kadro unvan ve derecesi aynı olan memurlardan bazılarına daha yüksek oranlarda ek ödeme verilmesi durumu da oluşmuştur. Bu şekilde ek ödemesi yüksek belirlenen memurlar arasında, bazı yerlerde görev yapan Tabipler de yer almaktadır.

Ek ödemesi yüksek belirlenen Tabipler

Kamu kurum ve kuruluşlarında “Tabip” unvanlı kadrolarda göre yapan Devlet memurlarına yapılacak ek ödeme oranları 375 sayılı KHK eki cetvelde, ilgili personelin derecesine göre en düşük %170 ve en yüksek %200 oranı (en yüksek Devlet memuru aylığının oranı) olacak şekilde belirlenmiştir. Ek ödemeleri döner sermayeden karşılanan Tabiplere ödenecek sabit döner sermaye oranı da bu orandan düşük olmamaktadır.

Ancak, yapılan yasal düzenleme ile, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı “İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü” ile “İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı”nda görevli bazı tabiplere, emsallerine göre daha yüksek ek ödeme yapılabiliyor.

Söz konusu birimlerde görev yapan tabiplere; iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesine ilişkin proje ve araştırma ile sağlık gözetimi çalışmalarının yapılması, sonuç raporlarının üretilmesi, sektörel meslek hastalıkları rehberinin hazırlanması, iş sağlığı ve güvenliği alanında ölçüm, analiz, teknik kontrol, risk analizi ve değerlendirmesi, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin eğitimleri ve belgelendirilmeleri, çalışma ortamına yönelik gerekli kontrol, inceleme ve araştırmalar ile fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenlerle ilgili ölçüm ve laboratuvar analizleri gibi iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine yönelik yapacakları hizmetler esas alınarak farklı oranda ek ödeme verilmektedir.

Bu Tabiplere, en yüksek Devlet memuru aylığının %400’üne kadar olan tutarlarda aylık ek ödeme yapılması mümkün olabilmektedir.

Ek ödemenin miktarı

Bir kurumda Tabip olarak çalışan ve hakkında %200 oranında ek ödeme uygulanalar 2017 yılı Ocak ayında aylık net  "1.811,23 TL" ek ödeme alırken, bunların emsali olup İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çalışma yaptığı değerlendirilen Tabipler ise aylık net "3.622,46 TL" tutarında ek ödeme alabilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.