logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİ İNDİRİMİNDE ARTIŞ OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

engelli 41 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak kamu görevlilerinin aylık ücretleri %3 oranında artacak, ancak bu artış engelli indirimi tutarlarını etkilemeyecek.

Engelli indirimi

Kamu görevlilerinin maaş hesaplaması yapılırken, kesilecek gelir vergisinin belirlenmesinde esas alınan gelir tutarından (matrah), haklarında geçerli olan engelli indirimi tutarı düşülerek bulunan yeni tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmaktadır. Bu uygulama, engelli indiriminden yararlanan kamu görevlilerinin net maaşlarının bir miktar fazla olması sonucunu doğurabilmektedir.

Engel oranlarına göre engel dereceleri

Vergi Usul Kanunu, çalışma gücündeki kayıp oranı;

*%40 ile %59 arasında olanların (%40 ve %59 dahil)  3.derece engelli sayılacağını,

*%60 ile %79 arasında olanların (%60 ve %79 dahil) 2.derece engelli sayılacağını,

*%80 ve daha yukarı olanların ise 1.derece engelli sayılacağını

hükme bağlamıştır.

Engelli indirimi tutarı

Engelli indirimine ilişkin düzenleme 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda yapılmış olmakla birlikte, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğlerle, Kanundaki engelli indirimi tutarlarında artış yapılabilmektedir.

Bu çerçevede, engelli indirimi konusunda son olarak 25 Aralık 2015 tarihinde yayımlanan 290 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile belirleme yapılmıştır.

2016 takvim yılında uygulanmak üzere yapılan ve halen  geçerli olan bu belirlemeye göre;

*3 üncü derece engelliler için 210 TL.

*2 inci derece engelliler için 460 TL.

*1 inci derece engelliler için 900 TL.

indirim uygulanmaktadır.

Engelli indiriminde artış olacak mı?

Maliye Bakanlığının, 2017 yılına ilişkin engelli indirimi tutarları konusunda önümüzdeki günlerde bir belirme yapacağı beklenmekle birlikte, engelli indirimi tutarlarının çalışanların aylık net maaşlarına etkisinin yok denecek kadar az olurken, AGİ (asgari geçim indirimi) uygulamasıyla birlikte değerlendirildiğinde ise engelli indiriminin bazı çalışanların net maaşına hiç yansımadığı görülmektedir.

Bu itibarla, engelli indirimi uygulaması konusunda, net maaşta gerçek manada artış sağlayacak şekilde düzenleme yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.