logo yeni

calisanlar2 copy

MÜEZZİN VE İMAMLARIN 2017 YILINDA ALABİLECEĞİ FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

imamCami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini ve milli bayram günleri ile genel tatil günlerinde fiilen yaptıkları çalışmalar karşılığında fazla çalışma ücreti ödeniyor.

İmam-hatip ve müezzin-kayyımların dini bayram günlerindeki çalışmalarının her günü için fazla çalışma ücretinin 32 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenirken, milli bayram ve genel tatil günlerindeki çalışmalarının her günü için ise fazla çalışma ücretinin 24 katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenebiliyor.

İlgili düzenleme

Toplu Sözleşmede yer alan hükümlere göre, cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara;

**dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar,

**ulusal bayram ve resmi tatil günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar

fazla çalışma ücreti ödenir.

Dini bayramlar ile Cumhuriyet Bayramının arifesinde yarım gün olan tatil günlerindeki fazla çalışmalar için ise 4 saate tekabül eden tutarda fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

2017 yılında imam-hatip ve müezzin-kayyımların fazla çalışma ücreti

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısında, 2017 yılında fazla çalışama karşılığında ödenmesi öngörülen saat başı ücret 1,83 TL. Bu tutar üzerinden sadece damga vergisi kesiliyor.

Öte yandan, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda, dini ve milli bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin hangileri olduğu ve süreleri belirtilmiş olup, bu günlerde cami ve mescitlerde fiilen görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar toplu sözleşme hükümleri gereği fazla çalışma ücreti alabiliyor.

Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımların, fiilen çalışmaları halinde 2017 yılında fazla çalışma ücreti alabilecekleri günler ve ücret miktarı şöyle:

Tarih Tatil sebebi Fazla çalışma ücreti(günlük net)
1 Ocak Pazar Yılbaşı 43,59 TL
23 Nisan Pazar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 43,59 TL
1 Mayıs Pazartesi Emek ve Dayanışma Günü 43,59 TL
19 Mayıs Cuma Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 43,59 TL
24 Haziran Cumartesi öğlen sonrası Ramazan Bayramı 29,06 TL
25 Haziran Pazar Ramazan Bayramı 58,12 TL
26 Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı 58,12 TL
27 Haziran Salı Ramazan Bayramı 58,12 TL
15 Temmuz Cumartesi Demokrasi ve Milli Birlik Günü 43,59 TL
30 Ağustos Çarşamba Zafer Bayramı 43,59 TL
31 Ağustos Perşembe öğlen sonrası Kurban Bayramı 29,06 TL
1 Eylül Cuma Kurban Bayramı 58,12 TL
2 Eylül Cumartesi Kurban Bayramı 58,12 TL
3 Eylül Pazar Kurban Bayramı 58,12 TL
4 Eylül Pazartesi Kurban Bayramı 58,12 TL
28 Ekim Cumartesi öğlen sonrası Cumhuriyet Bayramı 21,79 TL
29 Ekim Pazar Cumhuriyet Bayramı 43,59 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.