logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR VERGİSİ DİLİMİ ARTINCA BAZI MEMURLARIN NET MAAŞI AZALMADI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasDevlet memurlarının aylık brüt gelirlerinden, takvim yılı içerisindeki toplam gelirleri esas alınarak, belirli oranlarda gelir vergisi kesilmekte ve gelir vergisi oranı yükselince aylık net maaş miktarı azalmaktadır. Ancak, bu yıl bazı memurlar gelir vergisi oranı artışından etkilenmedi.

Her yıl Ocak ayında maaşlarından %15 oranında gelir vergisi kesilen Devlet memurlarının tamamı hakkında yılın ilerleyen aylarında (maaş durumlarına göre farklı aylarda) %20 oranında gelir vergisi uygulanmakta ve bazı memurlar ise ilerleyen aylarda %27 oranındaki gelir vergisi dilimine girmektedirler.

Gelir vergisi kesinti oranı bakımından üst dilime çıkan memurların aylık net maaşı azalırken, bu yıl gelir vergisi bakımından üst dilime çıkan memurlardan bazılarının net maaşı hiç etkilenmedi.

Asgari geçim indiriminden kaynaklanan etki

Memurların ödemesi gereken aylık gelir vergisi tutarından indirilen AGİ tutarının, memurun ödemesi gereken gelir vergisi tutarından fazla olduğu durumlarda, memur hakkında asgari geçim indiriminin eksik uygulanması durumu ortaya çıkıyor.

2016 yılında uygulanan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarlarındaki atışın, bu yıl memura yapılan maaş zammı oranının çok üzerinde olması, bazı memurlar hakkında geçerli olan AGİ tutarlarının haklarında hesaplanan aylık gelir vergisi tutarından fazla olması sonucunu doğurdu.

Bu durum, %15 gelir vergisi dilimindeki bazı memurların AGİ’den eksik yararlanmasına neden olurken, bu memurların gelir vergisi dilimi %20’ye yükseldiğinde AGİ’den daha fazla yararlanmaları durumu ortaya çıktığından, aylık net maaşlarındaki düşüş az olmaktadır.

Engelli indiriminden kaynaklanan etki

Devlet memurları, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, anne, baba ve yaşına bakılmaksızın çocuklar) ya da kendilerinin çalışma gücünde belli oranlarda kayıp varsa, engelli indiriminden yararlanabiliyorlar.

Memurun aylık brüt maaşından kesilecek gelir vergisi hesaplanırken, gelir vergisi kesintisine esas matrahtan ilgili memur hakkında geçerli olan engelli indirimi tutarı indirilmektedir. Bu şekilde bulunan yeni tutar üzerinden gelir vergisi (%15, %20, %27 gibi oranlarda) kesilmektedir.

Engelli indirimi uygulanması, memurun maaşından kesilecek gelir vergisi miktarının azalmasına ve net maaşın az da olsa artmasına neden olmaktadır.

Ancak,  engelli indirimi uygulanması nedeniyle ödeyeceği gelir vergisi miktarı azalan memur hakkında asgari geçim indirimi uygulandığında, AGİ tutarlarının haklarında hesaplanan aylık gelir vergisi tutarından fazla olduğu durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Bu durum, %15 gelir vergisi dilimindeki bazı memurların AGİ’den eksik yararlanmasına neden olurken, bu memurların gelir vergisi dilimi %20’ye yükseldiğinde AGİ’den daha fazla yararlanmaları durumu ortaya çıktığından, aylık net maaşlarındaki düşüş az olmaktadır.

Uygulamada ortaya çıkan durum

Memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanların aylık maaşından kesilen gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye yükseldiğinde, Engelli İndirimi ve Asgari Geçim İndirimi nedeniyle net maaşlarının hiç etkilenmediği, aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

2016 yılında geçerli olan AGİ tutarları için tıklayınız …

2016 yılında geçerli olan Engelli İndirimi tutarları için tıklayınız …

2016 yılının ikinci altı aylık döneminde, gelir vergisi dilimi %15’ten %20’ye çıkınca net maaşları değişmeyen Devlet memurlarından bazıları

UNVANI D/K Hizmet Engelli İndirimi Asgari Geçim İndirimi

Aylık Net Maaş

Gelir Vergisi Oranı

%15 veya %20

Vaiz 1/4 20 2.derece Eş çalışmıyor, 3 çocuk 3.530 TL
Avukat 1/4 25 1.derece Bekar, 1 çocuk 4.057 TL
Öğretmen 1/4 23 1.derece Bekar 3.133 TL
Polis 1/4 20 1.derece Eş çalışıyor, 1 çocuk 3.732 TL
Şube Müdürü 1/4 25 2.derece Eş çalışmıyor, 3 çocuk 4.404 TL
Mühendis 1/4 20 1.derece Bekar 4.227 TL
Memur 1/4 24 2.derece Eş çalışıyor, 4 çocuk 2.925 TL
Hizmetli 9/1 0 2.derece Eş çalışmıyor,   1 çocuk 2.478 TL
Hemşire (mesleki lisans) 1/4 25 1.derece Eş çalışıyor, 1 çocuk 3.416 TL
VHKİ 9/1 0 1.derece Bekar 2.470 TL

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.