logo yeni

calisanlar2 copy

5 ÇOCUK İÇİN ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN YARARLANILABİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

cocuk egitimcisiÇalışanların aylık ücretlerinden kesilmek üzere hesaplanan gelir vergisi tutarının bir kısmı, asgari geçim indirimi uygulanmak suretiyle maaştan kesilmemektedir.

Bazı şartların varlığına bağlı olarak miktarı belirlenen asgari geçim indirimini etkileyen unsurlardan biri de çocuk sayısıdır.

Çocuk nedeniyle asgari geçim indirimi

Çocuklarından dolayı da asgari geçim indiriminden yararlanabilen çalışanların çocuk sayısının fazla olması (belli bir sayıya kadar), yararlanacakları indirim miktarını da artırmaktadır.

Çalışanlar, birlikte oturdukları veya baktıkları (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlar dahil) çocuklardan dolayı bazı şartların varlığı halinde asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedirler.

Bu çerçevede, kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan;

-18 yaşını doldurmamış olanlar,

-Öğrenimlerine devam eden erkek (bekar) çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlar,

-25 yaşını doldurmuş olmakla birlikte çalışamayacak derecede malûl oldukları resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş erkek (bekar) çocuklar,

-Bekar kız çocukları

için asgari geçim indiriminden yararlanılabilmektedir. 

Asgari geçim indiriminde çocuk sayısı sınırı

Çocuk sayısı, asgari geçim indirimi uygulaması bakımından sınırlamaya tabidir.

Çünkü Gelir Vergisi Kanununa göre; çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınarak asgari geçim indirimi miktarları belirlenmekte ve asgari geçim indiriminin tavanı asgari ücretten kesilen gelir vergisi (%15 oranıyla) tutarı kadar olmaktadır.

Uygulanacak asgari geçim indirimi miktarının, asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını aşamayacak olması nedeniyle, indirim kapsamında değerlendirilecek çocuk sayısı da belli bir sınırda olmaktadır.

2016 yılı için geçerli olan belirlemelere göre;

*Eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanan bir çalışan, en çok 3 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilecektir.

*Bekar olan veya eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmayan bir çalışan, en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilecektir.

Asgari geçim indiriminin güncel tutarları için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.