logo yeni

calisanlar2 copy

BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARESİNDE ÇALIŞANLARIN GELİRİ DAHA ÇOK OLUYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 15Bazı belediyelerde ve il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurlarının aylık geliri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki emsallerinin aylık gelirinden daha fazla oluyor.

Mahalli idarelerin bazılarında, çalışanlara aylık maaşlarından ayrı olarak her ay “Sosyal Denge Tazminatı” ve yılda iki defa “İkramiye” ödemesi yapılabilmektedir. Bu ödemelerin (veya bunlara benzer ödemelerin) diğer kurumlarda yapılmıyor olmasının, kamu çalışanları arasında gerekçesi olmayan bir ayrım yarattığını ve çalışma barışı olumsuz etkilediğini düşünmekteyiz.

Sosyal Denge Tazminatı ödemesi

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına, (bu yerlerde sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olması halinde) Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmektedir. Sosyal Denge Tazminatı ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Devlet memurlarına ödenecek Sosyal Denge Tazminatının aylık miktarı, toplu sözleşmede belirtilen tavanı (2017 yılı için yüksek devlet memuru aylığının %100’ü) geçmemek şartıyla, ilgili belediye veya il özel idaresi ile bu yerlerdeki en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirlenir.

Buna göre, sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış mahalli idarelerde görev yapan Devlet memurlarına 2017 yılının ilk altı aylık döneminde, aylık net 769 TL’ye kadar tazminat ödenebilecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

İkramiye ödemesi

İl özel idareleri ile belediyeler ve bağlı kuruluşlarında görevli Devlet memurlarına (ilgili kurumun toplam memur sayısının en çok %10’una), ilgili encümenin takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir. İkramiye ödemelerine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Bu çerçevede, büyükşehir belediyelerinde görevli Devlet memurlarına 36.000 gösterge rakamının, büyükşehir belediyesi dışındaki belediyeler ile il özel idarelerinde görevli Devlet memurlarına 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere encümen takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilir.

-Büyükşehir belediyelerinde

Büyükşehir belediyesinde görevli Devlet memurlarının %10’una yılda iki defa ödenmesi mümkün olan ikramiye 2017 yılının ilk altı aylık döneminde net 2.913 TL tutarında (aylık net 486 TL) ödenecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

-Diğer belediyelerde ve il özel idarelerinde

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde ve il özel idarelerinde görevli Devlet memurlarının %10’una (ilgili kurum memurlarının %10’u) yılda iki defa ödenmesi mümkün olan ikramiye 2017 yılının ilk altı aylık döneminde net 2.023 TL tutarında (aylık net 337 TL) ödenecek. (%15 gelir vergisi diliminde)

Belediye ve il özel idaresinde çalışanın aylık geliri daha fazla olabiliyor

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan;

-bir büyükşehir belediyesinde çalışan Devlet memurunun aylık net geliri (yılda iki defa ikramiye aldığını da varsaydığımızda), bir bakanlıkta görev yapan emsal unvandaki memura göre 1.255 TL’ye kadar fazla olabiliyor.

-büyükşehir belediyesi dışındaki bir belediyede veya bir il özel idaresinde çalışan Devlet memurunun aylık net geliri (yılda iki defa ikramiye aldığını da varsaydığımızda), bir bakanlıkta görev yapan emsal unvandaki memura göre 1.106 TL’ye kadar fazla olabiliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.