logo yeni

calisanlar2 copy

ÖLÜM YARDIMININ MİKTARI ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 12Eşinin veya çocuğunun ölümü halinde memura, memurun ölümü halinde ise önceden bildirdiği kişiye ya da aile fertlerine ödenen ölüm yardımının miktarı yılbaşından itibaren artacak.

Ölüm yardımının miktarı, ölüm olayının gerçekleştiği tarihte geçerli olan aylık katsayısına göre belirlendiğinden, 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısının %3 oranında artacak olması, ölüm yardımının miktarını da artıracak.

Ölüm yardımı

Devlet memurunun;

*Memur olmayan eşinin ölümü halinde, kendisine en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılır.

*Aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğunun (üvey çocuklar dahil) ölümü halinde, kendisine en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılır. Ölüm yardımının yapılmasında, çocuk sayısı bakımından herhangi bir sınırlama söz konusu değildir.

*Kendisinin ölümü halinde, sağlığında kurumuna bildirmiş olduğu kişiye; kimseyi bildirmemiş ise eşine ve çocuklarına; bunlar yoksa anne ve babasına; bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek Devlet memuru aylığının iki katı tutarında ölüm yardımı yapılır.

Ölüm yardımının miktarı artacak

2016 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısına göre, en yüksek Devlet memuru aylığı 886 TL’dir. Bu miktar, 1/1/2017 tarihinden itibaren 27 TL artarak 913 TL’ye yükselecek.

Buna göre, 1/1/2017-30/6/2017 tarihleri arasında;

*Eşinin ölümü halinde memura “913 TL”ölüm yardımı yapılacak.

*Çocuğunun (üvey çocuk dahil) ölümü halinde memura “913 TL” ölüm yardımı yapılacak.

*Memurun ölümü halinde, ölüm yardımının ödenebileceği kişilere “1.826 TL” ölüm yardımı yapılacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.