logo yeni

calisanlar2 copy

TEMSİL VEYA GÖREV TAZMİNATINA NE ZAMAN HAK KAZANILIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 17Devlet memurlarının, emekli aylığı bakımından temsil veya görev tazminatına hak kazanmaları, bazı görevlerde belli sürelerle bulunmalarına bağlıdır.

Temsil veya görev tazminatına emeklilik bakımından hak kazanılabilmesi için bazı görevlerde belli bir süre çalışılması şartı, 1/10/2008 öncesinde Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan memurlar için aranırken, bu tarihten sonra göreve başlayan memurlar için farklı bir uygulama söz konusudur.

Temsil veya görev tazminatı

Devlet memurları hakkında geçerli olan temsil ve görev tazminatı, ilgili memurların görev/kadro unvanları itibariyle geçerli olan makam tazminatı göstergelerine göre belirlenmektedir.

Makam tazminatı belirlenmemiş görevlerde/kadrolarda olanlar için temsil veya görev tazminatı bulunmaz iken;

*makam tazminatı göstergesi 7.000 ve daha fazla olan kadrolarda görev yapan memurlar hakkında, Bakanlar Kurulunca belirlenen “Temsil Tazminatı” gösterge rakamları uygulanmaktadır.

*makam tazminatı göstergesi 7.000’den az olan kadrolarda görev yapan memurlar hakkında, Bakanlar Kurulunca belirlenen “Görev Tazminatı” gösterge rakamları uygulanmaktadır.

Temsil veya görev tazminatına emeklilik için hak kazanma

A) 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanlar

Makam Tazminatı göstergesi belirlenmiş olan görevlerde/kadrolarda toplam en az 2 yıl bulunanlar, makam tazminatına ve bu tazminata bağlı temsil/görev tazminatına, bulundukları en üst görevleri esas alınarak emeklilik bakımından hak kazanırlar.

Örneğin;

-Makam tazminatı göstergesi 1000 olan görevlerde 20 ay süre ile bulunduktan sonra makam tazminatı göstergesi 3000 olan görevde 1 ay ve makam tazminatı göstergesi 7000 olan görevde 1 ay bulunan memur, 7000 makam tazminatı göstergesine ve buna bağlı 17000 temsil tazminatı göstergesine emeklilik bakımından hak kazanmış olur. Emekliye ayrılmadan önce, makam tazminatı daha yüksek görevlere atanması halinde ise hak kazanacağı temsil tazminatı göstergesi de artmış olur.

-Mmakam tazminatı göstergesi 1000 olan görevlerde 21 ay süre ile bulunduktan sonra makam tazminatı göstergesi 3000 olan görevde 1 ay bulunan memur, 3000 makam tazminatı göstergesine ve buna bağlı 9000 görev tazminatı göstergesine emeklilik bakımından hak kazanmış olur. Emekliye ayrılmadan önce, makam tazminatı daha yüksek görevlere atanması halinde ise hak kazanacağı görev tazminatı da artmış olur. (makam tazminatı göstergesi 7000 ve daha fazla olan görevlere atanması halinde ise temsil tazminatına hak kazanır).

B) 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanlar

1 Ekim 2008 sonrasında memuriyete girenler için, makam ve temsil/görev tazminatına emekli aylığı bakımından hak kazanılmasında, makam tazminatı göstergesi belirlenen görevlerde belli bir süre bulunulmuş olması şartı söz konusu değildir.

Çünkü 1 Ekim 2008 sonrasında memuriyete girenlerin emekli aylıkları, hizmet sürelerine ilişkin ortalama aylık kazanç ve aylık bağlama oranı esas alınarak belirlenmektedir.

Memurun çalışırken yararlandığı makam tazminatı ve buna bağlı temsil/görev tazminatı göstergelerinin yüksek olması, kesilecek sigorta primlerinin de yüksek olmasını sağlayacağından, bu tazminatların göstergesinin yüksek olduğu görevlerde uzun süre bulunması, emekli aylığına olumlu yansıyacaktır.

Bu nedenle, makam ve temsil/görev tazminatı göstergesi belirlenmiş görevlerde ve özellikle de bu göstergeleri yüksek olan görevlerde bulunma süresinin uzaması emekli aylığında artış sağlayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.