logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR EMEKLİLERİNE BU YIL İLAVE ZAM MI VAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli2Bu yıl emekli olacakların çok şanslı olduğu ve üç zam birden alacakları yönündeki haberlerin, memur emeklileriyle hiçbir ilgisi yok.

Memur emeklileri ile 2016 yılında emekli olanlar ve 14 Aralık 2016 tarihine kadar emekli olacak memurların alacakları maaş miktarı, Devlet memurlarının maaş hesabında da kullanılan “aylık katsayısı” ve “taban aylık katsayısı” esas alınarak belirlenmeye devam ediyor.

2016 yılında emekli maaşına ne kadar zam yapıldı?

*1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak yapılan zam: Emekli maaşlarına, Toplu Sözleşme hükümleri gereği %6 oranında ve 2015 yılı enflasyonundan kaynaklı %0,90 oranında enflasyon farkı zammı olmak üzere toplam %6,90 oranında zam yapıldı. (Kamu çalışanlarına da aynı oranda maaş zammı yapıldı)

*1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak yapılan zam: Emekli maaşlarına, Toplu Sözleşme hükümleri gereği %5 oranında zam yapıldı. (Kamu çalışanlarına da aynı oranda maaş zammı yapıldı)

Öte yandan, yapılan yasal düzenlemelerle, 2016 yılı ilk altı ayında bazı kadro unvanlarına ilişkin ek göstergeler artırıldı ve bu unvanlardan emekli olanların maaşlarına ilave artış da yapılmış oldu. Örneğin, emniyet personelinin bazılarının ek göstergesi artırılırken, söz konusu unvanlardan emekli olanların maaşı da attı

Yıl sonuna kadar ilave zam var mı?

14 Aralık 2016 tarihine kadar emekli olacak kamu görevlileri ile halen emekli durumda olanların, maaş miktarı mevcut katsayılara göre belirlenecek. Yani ilave bir artış söz konusu olmayacak.

14 Aralık 2016 tarihinden sonra emekli olacak kamu görevlileri ile halen emekli durumunda olanların maaşı, 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak %3 oranında artacak. Ayrıca, 2016 yılı ikinci altı aylık dönemine ilişkin enflasyon oranının %5’in üzerinde çıkması durumunda, aradaki fark da 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak maaşlara zam şeklinde yansıyacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.