logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGE ARTMASI, NET MAAŞIN DA MUTLAKA ARTACAĞI ANLAMINA GELMEZ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas12Memur maaş hesabında kullanılan önemli unsurlardan olan “ek gösterge”nin artması, ilgili memurların maaşını genellikle artırırken bazı hallerde ise düşürmektedir.

Devlet memurları, çalışırken aldıkları aylık net maaş ile emekli olduklarında alacakları emekli maaş ve ikramiyesinin daha yüksek olması için,  bu ödemelerin miktarını etkileyen bir unsur olan ek göstergelerin de yüksek olmasını istiyorlar.

Ancak, ek göstergenin yükselmesi, bazı hallerde aylık net maaşın yükseliş yerine düşüşe sebep olmaktadır.

Ek gösterge artışı kimleri nasıl etkiliyor?

Ek gösterge artışı, memuriyete 1/10/2008 tarihinden önce başlamış olup olmama ve/veya aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alıp almama ve/veya ek gösterge rakamına göre memurları farklı şekillerde etkileyebilmektedir.

Maaş unsurları sabit halde iken, sadece ek gösterge artarsa;

-Aylıklarını ücret ve tazminat göstergesine göre alanların aylık net maaşı azalır. 

-Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanlardan, 1/10/2008 sonrasında göreve başlayanların aylık net maaşı artar.

-Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanlardan, 1/10/2008 öncesinde göreve başlayanların aylık net maaşı (ek göstergesi 2200 veya 3000’den 3600’e yükselenler hariç) artar. Ek göstergesi 2200 veya 3000’den 3600’e yükselenlerin aylık net maaşı ise azalır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.