logo yeni

calisanlar2 copy

ADALET BAKANLIĞI PROMOSYONLARI İÇİN İPTAL DAVASI

Aktif . Yayınlanma Ücret

Türk Büro-Sen, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. arasında, 15.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere imzalanan ve beş (5) yılı kapsayan maaş ödeme protokolün iptali için dava açtı.

Maaş promosyonunun çalışanlar arasında dağıtılırken eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine uyulmadığı, yapılan protokol ile hakimler, savcılar ve diğer üst düzey personele daha fazla promosyon ödendiği dile getirilen Türk Büro-Sen açıklamasında idari ve hukuki sürecin de yakından takip edileceği belirtildi.

Türk Büro-Sen'den konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"Adalet Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı kuruluşlarının tamamını kapsayan söz konusu protokolde göre; personele, temmuz ayı maaşının %10’u + 125,00 TL promosyon tutarı ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Bankacılık uygulamasında promosyon, kurum çalışanlarının maaş, ücret vb. mali haklarının banka aracılığı ile ödeneceği sürede bankalar tarafından gelir beklentisine karşılık olarak verilmektedir. Şöyle ki; kurumlarca, çalışanların maaşları toplu olarak, maaşların ödenmesi gereken tarihten belli bir süre önce bankaya vadesiz olarak yatırmakta ve bankalarda bu paradan kar elde etmektedir. Ayrıca bankalar protokol süresince kurum çalışanlarına kredi kartı, konut, taşıt, tüketici vb. krediler sağlamak suretiyle müşteri edinmekte, bankacılık uygulamalarıyla kazanmaktadır.

Adalet Bakanlığı, Vakıflar Bankası ile yapılan protokolde, çalışanların promosyondan yararlandırılmasında, eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine uygun şekilde hareket etmemiştir. Hâkimler ve savcılar ile diğer adli personel, aynı sözleşme hükümlerine tabi olmasına rağmen, hâkimlere, savcılara ve üst düzey personele maaşlarına oranla daha fazla promosyon ödenmesi yasal dayanaktan yoksundur. Bu sözleşme, çalışanların moral ve motivasyonu ile çalışma barışının bozulmasına neden olmaktadır.

Bankalarda belli süre kalan ve bu süre içerisinde bankaların bir kısım gelirleri elde ettiği paralar sonuç itibariyle kamu görevlilerine ait olan paralardır ve bu paraların belli bir süre uhdesinde kalması karşılığında bankalarca ödenmesi öngörülen promosyonların da ilgili kamu görevlilere hakkaniyet ve eşitlik ilkesi gereğince paylaştırılması gerekmektedir.

Bakanlıkta yetkili olan sözde sendika ise, promosyonların çalışanlara eşit dağıtılmasını sağlayamamıştır. Bilinmelidir ki; Türk Büro-Sen olarak, dün olduğu gibi bundan sonra da Adalet çalışanlarının haklarını her platformda savunmaya devam edeceğiz.  Bu bağlamda da sendikamızca hukuka ve mevzuata açıkça aykırı olan protokolün iptali için Ankara 4. İdare Mahkemesinin 2012/1632 E. sayılı dosyası üzerinde dava açılmış olup, idari ve hukuki süreç yakından takip edilmektedir."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.