logo yeni

calisanlar2 copy

HİZMETİNİZİN 25 VEYA 40 YIL OLMASININ MAAŞINIZA ETKİSİ ARASINDA FARK VAR MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Devlet memurlarının aylık maaş miktarı hesabında, memuriyet kıdem yılı süreleri de göz önünde bulundurulmakta, ancak 25 kıdem yılından sonraki süreler aylık maaşı hiç etkilememektedir.

Devlet memuriyeti süresi, memuriyette geçen ya da geçmiş sayılan süreler esas alınarak “kıdem yılı” şeklinde tanımlanmakta ve kıdem yılı süresi, memurların kıdem aylığı miktarının hesabında ve emekli keseneği (sigorta primi) hesabında kullanılmaktadır.

Tam yıl olarak kullanılan kıdem yılı sürelerinin 25 yıldan fazla olan kısmı ise memurun maaş  ödemelerinde ve maaşlarından yapılan kesintilerde dikkate alınmamaktadır.

Kıdem yılının 25 veya 40 yıl olması

Devlet memurlarının kıdem süresi 25 yıla ulaşmış ise ve kazanılmış hak aylık seviyeleri de eğitimleri itibariyle en üst seviyeye çıkmışsa, bundan sonra memuriyette geçirilen süreler mali hakları etkilemiyor.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 1/ 4 olan iki öğretmenden birinin kıdemi 25 yıl ve diğerinin kıdemi 40 yıl ise, bu iki öğretmenin aylık maaşı aynı miktarda olur. 

Öte yandan, memurların emeklilik haklarının hesabında yine 25 yıl sınırlaması uygulanırken, ikramiye miktarı ve emekli aylığı miktarının hesabında kullanılan hizmet sürelerinde 25 yıl sınırlaması söz konusu değildir. Bu nedenle,  belli bir yıldan sonra memurların aylık maaşını etkilemeyen hizmet süresi, emekliye ayrılan memurların emekli maaşı ve emekli ikramiyesi miktarında artışa neden olmaktadır.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.