logo yeni

calisanlar2 copy

EN KIYAK KURUM AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

2013 Bütçesi görşmeleri çerçevesinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisine bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların bütçeleri üzerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını cevaplarken en kıyak kurumu da açıklamış oldu. Anadolu Ajansı'nda çalışanların emekli olduklarında  astronomik rakamlara ulaşan tazminatlar aldığını belirterek, bazı sorulara cevap vermeye İçtüzük'te engel olduğunu, çünkü bu kurumların bütçelerinin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmediğini kaydetti.

İlginç açıklamalarıyla dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AA'da çalışanların emekli olduklarında aldıkları tazminatlara dikkat çekerek, kendisinin de milletvekilliği bırakıp AA'da görev almak istediğini Başbakan'a ilettiğini söyledi.

Arınç, "Çok sevdiğiniz sendika başkanı Ercan Sadık İpekçi, emekli dilekçesini verdi ve Ekim 2011'de emekli oldu. Valiler kendi tazminatlarını düşünsün, genel müdürler emekli olunca ne kadar tazminat alacaklarını düşünsünler, milletvekillerinin zaten böyle bir hakkı yok, ama Ercan Sadık İpekçi arkadaşımızın bizden aldığı tazminat 620 bin 966 TL. Yetmiyor, sandıktan da 231 bin 643 TL alıyor. Bizdeki pozisyonu muhabir, toplam 852 bin 609 TL eline para ödendi. 10 kişiye ödediğimiz tazminat 8 milyon 602 bin TL. İsmail Yılmaz, Genel Müdür Danışmanı, toplam tazminatı 982 bin 674 TL.'' dedi.

Açıklamalarına devam eden Arınç, "Özelikle son dönemlerde yaptığı çalışmalar, yüzümüzü ağartacak düzeyde.Ben AA'nın hangi statüde olduğunu bilmezdim. Bana bağlandıktan sonra tanıdım. Meclis'teki muhabirlere, bütün gazetecilere 'ah keşke siz de AA'da çalışsaydınız' diyorum. Onlar da 'amin' diyorlardı. Bir gün de çıktım Sayın Başbakan'a 'beni bakanlıktan, milletvekilliğinden de alın şu Anadolu Ajansı'nda bir görev verin' dedim. 'Niye?' dedi. Çünkü hiç kimse zorla emekli edilmedi. Herkes dilekçesini verdi ve emekli oldu." şeklinde konuştu.

CHP'li milletvekillerin ''soygun yapmışlar gibi konuşuyorsunuz'' tepkisine karşılık, Arınç da ''Niye heyecanlandınız? Çok kıymetli bunlar. Gökten zembille gelmişler.'' karşılığını verdi.

AA'da çaycılık yapanın aldığı asgari kıdem tazminat tutarının 225 bin TL olduğunu belirten Arınç, emekli olan 201 kişi için ödenen tazminat tutarının da 61 milyon TL olduğunu bildirdi. Arınç, ''201 kişi '1 trilyon tazminat aldık ne mutlu bize' dediler. Bize bunların çalışırken maliyeti asgari 14 bin TL idi, yerine aldığımız personelin maliyeti 5 bin TL'ye geçmiyor.'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, RTÜK üyelerine kira yardımı yapılmadığını, kurum tarafından kiralanan lojmanların üst kurul üyelerine tahsis edildiğini, kira miktarının geçmişte 4 bin TL iken bunun 2 bin 500 TL'ye çekildiğine dikkat çekti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.