logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGESİ 3000’DEN 3600’E YÜKSELEN MEMURUN MAAŞI NE KADAR ARTAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas8Devlet memurlarının tümü için önemli bir unsur olan ek göstergenin artması genellikle aylık net maaşta artışa sebep olurken, bazı durumlarda ise net maaş miktarını azaltmaktadır.

Ek gösterge, memurların aylık maaş miktarı ile emeklilik haklarını (emekli aylık ve ikramiyesi) etkileyen bir unsur olması nedeniyle, memurlar daha yüksek seviyelerdeki ek göstergelerden yararlanmak isteyebilmektedirler.

Ancak, ek gösterge artışı her zaman emekli aylığı ve emekli ikramiyesi artışına sebep olurken, aylık net maaşı ise her zaman artırmamaktadır.

Ek gösterge artışı ve etkileri

Ek göstergelerinin yükselmesini isteyen Devlet memurları arasında, bulundukları unvanda 1. Derece kadroda 3000 ek göstergeden yararlananlar da yer almaktadır. Bu memurlar ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesini istemektedirler.

Kadro unvan ve derecesi, kazanılmış hak aylık derece/kademesi ve hizmet süresi değişmemek kaydıyla, bir memurun ek göstergesinin 3000’den 3600’e yükselmesinin aylık net maaş ve emeklilik haklarını nasıl değiştireceğini görmek amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Ek göstergesi 3000’den 3600’e yükselirse

Unsur Değişim*
Aylık Net Maaş Azalır. (33 TL)
Emekli Aylığı Artar.  (458 TL)
Emekli İkramiyesi Artar.  (14.688 TL)

*2016 yılının ikinci altı ayında geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

*Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

*1.10.2008 öncesi emekli sandığına tabi bir göreve başlamış olanlara yönelik hazırlanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.