logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN BU AY ALACAĞI EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 2Kamu çalışanları ve emeklilerinin aylık ödemelerinde esas alınan katsayıların 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak %5 oranında artması, en düşük memur maaşı ile en düşük emekli maaşı miktarlarını da artırdı.

Memur bu ay en düşük “2.183 TL” maaş alacak

Göreve ilköğretim(ortaokul) mezunu olarak yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda 14 üncü derecenin 2 nci kademesinden başlayan Devlet memuru, en düşük maaş alan memur sayılmaktadır.

Buna göre, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli katsayıları esas alarak hesaplama yaptığımızda, en düşük memur maaşının; 14/2 seviyesinden hizmetli kadrosunda göreve başlayan, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz Devlet memuru için aylık net 2.183,04 TL olacağı sonucuna ulaşmaktayız. 

Memur emeklisi bu ay en düşük “1.699 TL” maaş alacak

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak 1.10.2008’den önce göreve başlamış olan Devlet memurlarına, emekli olduklarında bağlanan; emekli aylığı veya adi malullük aylığı ya da vazife malullüğü aylığı miktarının alt sınırı, 14 üncü derecenin 2 nci kademesi ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak belirlenmektedir.

Buna göre, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli katsayılardan hareketle hesaplama yaptığımızda, Devlet memuru emeklilerinin; emekli aylığı veya adi malullük aylığı ya da vazife malullüğü aylığı miktarının en az 1.699,11 TL olacağı görülmektedir.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.