logo yeni

calisanlar2 copy

AÇIK ALAN TAZMİNATI HANGİ MEMURLARA ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

arazi tazminatiArazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışan Devlet memurlarından bazılarına ek özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Açık çalışma mahallerinde çalıştıkları için, hangi memurlara ve hangi oranlar esas alınarak ek tazminat ödeneceği hususu, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda belirlenmiştir.

Açık alan tazminatından yararlanacak memurlar

Devlet memurlarına, açık alanlarda çalıştıkları için ek özel hizmet tazminatı ödenebilmesi için, bulundukları kadroların Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında olması gerekir. Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında olmayan memurlara bu tazminat ödemesi yapılmamaktadır.

Bu tazminattan yararlanabilmek için, kapsamdaki memurların; arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Ayrıca, THS kapsamındaki memurlardan, yukarıda sayılan mahallerde kontrollük hizmetleri yapanlar; organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, doğal afetler sonrası yeni yerleşim yerleri ile gayrisıhhi müesseselerin kurulacağı arazilerin yer seçimine yönelik olarak yapılan keşifler ile seçilen arazi üzerinde yürütülen alt yapı inşaatlarının her safhasının denetimi hizmetlerini yürütenler; açık alanlarda kurulu av tüfekleri atış sahasında yürütülen namlu testleri hizmetlerinde görev yapanlar; açık pazar yerlerindeki ölçü ve ayar aletlerinin kontrollük hizmetlerini görenler; ticari taksilerin taksimetre kontrollük hizmetlerini yürütenler de söz konusu tazminattan yararlanabilmektedir.

Öte yandan, bu tazminatın ödenebilmesi için, kapsamdaki memurların çalışma alanlarının; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması gerekirken, faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarım işleri ise açık alan çalışması sayılmıyor.

Bu tazminat ödemesinden yararlanabilmek için, ilgili memurun kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapıyor olması gerekmez.

Açık alan tazminatının miktarı

Açık alanlarda çalışan THS kapsamındaki memurlardan hangilerine bu tazminatın ödeneceği; iş programları ve çalışma yerlerinin özellikleri dikkate alınarak, ilgili birim amirleri tarafından 3’er aylık dönemler itibariyle belirlenmektedir.

Tazminatın 1 günlük miktarı ile 3 aylık miktarının(en çok), “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı”nın belli oranları esas alınarak belirlenmektedir. Açık alanlarda fiilen görev yaptıkları günler karşılığında ilgili personele 3’er aylık dönemler sonunda ödenen tazminatın brüt tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

Açık alanlarda fiilen çalıştıkları için ek tazminat almaya hak kazanan Devlet memurlarına, 2016 yılı ilk altı ayında üçer aylık dönemler sonunda yapılan/yapılacak ek özel tazminatı ödemesinin net miktarları aşağıda gösterilmiştir.

Eğitim / Kadro Ek Özel Hizmet Tazminatı
Günlük Net Miktar 3 Aylık Net (en çok) Miktar
-Başmühendis, Başmimar, Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen olanlar

(%3)

25,12 TL

(60)

502,42 TL

-Yukarıda sayılanlar dışındaki, mesleki teknik yükseköğrenimliler

(%2)

16,75 TL

(%40)

334,95 TL

-Lise dengi mesleki teknik öğrenim görenler (lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görenler dahil)

(%1,2)

10,05 TL

(%24)

200,97 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.