logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET MEMURLARININ TABAN AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 11Devlet memurlarının aylık ile emeklilik hakları üzerinde etkili olan ve unvan, kadro, derece, eğitim gibi hususlara göre miktarı değişmeyen Taban Aylık, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak artacak.

Taban aylık, memurların tamamının emeklilik haklarını yanı sıra ücretleri 657 sayılı Kanuna göre belirlenen memurların aylık maaş miktarını da etkilemektedir. Öte yandan, taban aylığın net maaşa olan etkisi, gelir vergisi oranı ve SGK kesintileri nedeniyle her memur için aynı olmayabilmektedir.

Taban aylık

Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alanların ücret miktarının belirlenmesinde esas alınan unsurlardan biri de “taban aylık”tır (diğer personel kanunlarına göre aylık alan bazı personelin ücret unsurları arasında da yer almaktadır).

Aylık ücretleri farklı düzenlemelere göre belirlenen Devlet memurlarının (örneğin, ücret ve tazminat göstergesine göre ya da kadro karşılığı sözleşmeye dayanarak aylık ödenenler) aylık maaş unsurları içinde  “taban aylık” yer almamakla birlikte, bu personelin brüt ücretinden yapılacak sosyal güvenlik kesintisi miktarı hesaplanırken taban aylık da göz önünde  bulundurulmaktadır.

Taban aylığın brüt miktarı, her memur için; “taban aylık göstergesi”nin “taban aylık katsayısı” ile çarpımı suretiyle bulunur.

Taban aylıktan yapılan kesintiler

375 sayılı KHK’da “1000” olarak belirlenen Taban Aylık Göstergesi’nin, yıllık ya da belli dönemler itibariyle belirlenen Taban Aylık Katsayısı ile çarpımı sonucunda ulaşılan brüt taban aylık miktarı üzerinden bazı kesintiler yapılmaktadır.

Brüt Taban Aylıktan;

-Gelir vergisi kesilir. (Memurun ilgili ay itibariyle bulunduğu gelir vergisi dilimine göre farklı oranlarda olabilmektedir)

-Sosyal güvenlik kesintisi yapılır. (01.10.2008 öncesinde işe girenlerden %16, bu tarih ve sonrasında işe girenlerden ise %14 oranında)

-Damga vergisi kesilir. (%0,759 oranında)

Taban aylık ne kadar olacak?

1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak taban aylık katsayısı da %5 oranında artacak. Bu artış, memurların tamamının emeklilik haklarını ve bazı memurların aylık maaşlarını yükseltecek.

Halen “1,390277” olan taban aylık katsayısı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak “1,459791” olacak. Bu artışla birlikte, 2016 yılının ikinci 6 aylık döneminde taban aylığın net miktarı şöyle olacak:

**01.10.2008 tarihinden önce işe girenler için;

Gelir vergisi oranı %15 olduğunda: 1031,21 TL olacak.

Gelir vergisi oranı %20 olduğunda: 969,90 TL olacak.

**01.10.2008 tarihinden sonra işe girenler için;

Gelir vergisi oranı %15 olduğunda: 1056,03 TL olacak

Gelir vergisi oranı %20 olduğunda: 993,26 TL olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.