logo yeni

calisanlar2 copy

PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİLERİN EK GÖSTERGESİ NASIL YÜKSELİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

programciGenel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında iken 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alınan Programcı ve Çözümleyici kadrolarında görev yapanların ek göstergeleri (bazı dereceler hariç) değişmedi.

Devlet memurlarının aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde esas alınan unsurlardan biri olan “ek gösterge”, ilgililerin; hizmet sınıflarına, eğitim durumlarına, kadro unvanlarına, aylık/kadro derecelerine göre farklı belirlenmiştir.

Programcı ve Çözümleyici kadro unvanının ek göstergesi

Programcı ve Çözümleyiciler hakkında;

**Genel İdare Hizmetleri (GİH) Sınıfı kapsamında bulunurken, 657 sayılı Kanun eki Ek Gösterge Cetvelinde GİH Sınıfına dahil olup da unvanları (veya eğitimleri) itibariyle ek gösterge belirlenmemiş olanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler uygulanmaktaydı. Buna göre, yükseköğrenim görmüş ve aylık/kadro derecesi “1” olan Programcı ve Çözümleyici kadro unvanlı personel hakkında 2200 ek gösterge uygulanmaktaydı.

**Teknik Hizmetler (TH) Sınıfı kapsamına alındıktan sonra ise, 657 sayılı Kanun eki Ek Gösterge Cetvelinde 657 sayılı Kanun eki Ek Gösterge Cetvelinde TH Sınıfına dahil olup da unvanları (veya eğitimleri) itibariyle ek gösterge belirlenmemiş olanlar dışında kalanlar için belirlenmiş ek göstergeler uygulanmaktadır. Buna göre, yükseköğrenim görmüş ve aylık/kadro derecesi “1” olan Programcı ve Çözümleyici kadro unvanlı personel hakkında 2200 ek gösterge uygulanmaktadır.

Yükseköğrenim Mezunu Programcı/Çözümleyici Ek Göstergesi
Derece GİH Sınıfında TH Sınıfında
1 2200 2200
2 1600 1600
3 1100 1500
4 800 1100
Diğer 0 0

Programcı ve Çözümleyicilerin ek göstergesinin artması

Ek gösterge cetvelinde, programcı ve çözümleyici kadrolarında görev yapanlar için unvanlarının sayılması suretiyle bir belirleme yapılmadığından, bu unvanlardaki personel hakkında en yüksek 2200 ek gösterge uygulanabilmektedir.

Ek gösterge cetvelinde THS için belirlenmiş bölümlerde yasal bir düzenlemeyle yapılacak değişiklikle, programcı ve çözümleyici unvanları için dereceleri itibariyle mevcut haline göre daha yüksek ek göstergeler belirlenmesi halinde, söz konusu unvanlardaki personelin ek göstergesi yükselebilir.

Örneğin, kanılmış hak aylığı 1/4 olan ve 30 yıl hizmeti bulunan “Programcı” ve “Çözümleyici” kadro unvanlı bir personel hakkında geçerli olan 2200 ek göstergenin, 3000 veya 3600’e yükseltilmesi durumunda, ilgili personelin aylık ve emeklilik haklarında görülecek değişim şöyle olur:

  2200’den 3000’e çıkarsa 2200’den 3600’e çıkarsa
Aylık Net Maaştaki artış 50 TL 19 TL
Emekli Aylığındaki artış 59 TL 525 TL
Emekli İkramiyesindeki artış 2.132 TL 18.918 TL

*2016 yılı ilk altı aylık döneminde geçerli olan katsayılara göre hesaplama yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.