logo yeni

calisanlar2 copy

İL VE MERKEZ VALİLERİ, ÇALIŞIRKEN VE EMEKLİ OLDUKLARINDA NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 13Bakanlar Kurulu gerekli gördüğü zamanlarda, İl Valisi atamaları yapılmakta ve İl Valisi olarak atanmış olanları Merkez Valisi olarak atamaktadır. Son yayımlanan Valiler Kararnamesi ile de 22 İl Valisi Merkez Valisi olarak atandı.

İl Valisi olarak atananların aylık maaşları, bu unvan için belirlenmiş olan ücret ve tazminat göstergeleri esas alınarak ödenmekte; il valisi olmayan valilerin aylık maaşları ise 657 sayılı Devlet memurları Kanunu hükümlerine göre ödenmektedir. Valilerin (il veya merkez) emeklilik hakları ise aynıdır.

Aylık maaşlarının farklı usulle belirleniyor olmasından kaynaklı olarak;

*İl Valisinin brüt maaşı, Merkez Valisine göre daha fazla olmaktadır.

*İl Valisi, gelir vergisi dilimi bakımından (2016 yılı belirlemelerine göre) yılın Şubat ayından itibaren kısmen ve Mart ayında tamamen %20’lik dilime girmekte, ayrıca Mayıs ayında kısmen ve Haziran ayında da tamamen %27’lik dilimde yer almaktadırlar. Merkez Valisi ise, Temmuz ayında kısmen ve Ağustos ayında tamamen %20’lik gelir vergisi dilimine girmektedirler.

*İl ve Merkez Valilerinin aylık ücretlerinden yıl içinde kesilen gelir vergisi miktarları göz önünde bulundurulduğunda, İl Valisi ile Merkez Valisi aylık net maaşları arasında (ortalama olarak) fazla bir fark olmadığı görülmektedir.

2016 yılı ilk altı ayında Vali maaşı

30 yıl hizmeti bulunun ve kazanılmış hak aylığı bakımından 1/4’e ulaşmış olan Valilerin, İl Valisi veya Merkez Valisi olma durumlarına göre, 2016 yılı Ocak ve Haziran ayı net maaşları ile emekli aylık ve ikramiye miktarları konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tablo şöyle:

Unvan Aylık Net Maaş Emekli Maaşı Emekli İkramiyesi
15 Ocak 2016 15 Haziran 2016
İl Valisi 9.292 TL 8.520 TL

6.062 TL

121.977 TL

Merkez Valisi 8.446 TL 8.446 TL

Not:

-Aylık net maaş hesabı yapılırken, aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (veya evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz olunduğu varsayılmıştır.

-15 Haziran 2016 tarihine ilişkin İl Valisi maaşı %27 oranında gelir vergisi uygulanarak hesaplanmış, diğer maaş hesaplarında ise %15 oranı uygulanmıştır.

-Emekli maaş ve ikramiye miktarı hesaplanırken, 2016 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.