logo yeni

calisanlar2 copy

OGM PERSONELİNE YAPILAN BAZI YARDIM VE ÖDEMELERİN MİKTARI ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

itfaiyeciOrman yangınlarına fiilen katıldıkları veya yangın nöbeti tuttukları için, Orman Genel Müdürlüğü personeline yapılan ilave ödeme ve yardımlardan bazılarının miktarı, yılın ikinci yarısında artacak.

Orman Genel Müdürlüğü personelinden, orman yangınlarına fiilen katılanlar ile yangın nöbeti tutanlara, özel kanunlarda ya da toplu sözleşmelerde yer alan belirlemeler çerçevesinde;   yangın tazminatı, fazla çalışma ücreti, ölüm/malullük tazminatı ödemeleri ile koruyucu gıda yardımı yapılırken, koruyucu malzeme verilmesi ve toplu taşımadan ücretsiz yararlanma gibi imkanlar da tanınmaktadır.

OGM personeline, orman yangınlarına fiilen katıldıkları veya yangın nöbeti tuttukları için yapılan söz konusu ilave ödeme ve yardımların bazılarının miktarı yılın ikinci yarısında artacak.

Yangın tazminatı

Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı kadro ve pozisyonlarında bulunan personelden, orman yangınlarına müdahale esnasında kullanılan hava vasıtalarında yangın söndürme faaliyetlerinin yerine getirilmesi amacıyla fiilen görev yapanlara, her uçuş günü için 900 gösterge (bir ayda en çok 5400 gösterge) rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda yangın tazminatı ödenmektedir.

Buna göre, halen en çok "480 TL" olarak ödenmekte olan yangın tazminatının aylık miktarı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak "504 TL"ye yükselecek.

Fazla çalışma ücreti

Orman Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatı kadro ve pozisyonlarında bulunan personelden, normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan fiilen müdahale edenler ile yangın nöbeti tutanlara, Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 80 saati geçmemek üzere fazla çalışma saat başı ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir.

Bu ödeme, OGM merkez teşkilatı personelinden yangın nöbeti tutanlara da (sayıları 25’i geçmemek üzere) yapılmaktadır.

Buna göre, yangınlara doğrudan müdahale edenler ile yangın nöbeti tutanlara, halen Mayıs ayı başından beri ayda en çok "696 TL" olarak ödenen fazla çalışma ücretinin miktarı Kasım ayı sonuna kadar değişmeyecek.

Tazminat

Yangın söndürme çalışmalarına fiilen katılanlardan;

-Ölenlerin kanuni mirasçılarına,  en yüksek devlet memuru brüt aylığının 100 katı tutarında tazminat ödenmektedir. Halen "84.376 TL" olan bu ödemenin miktarı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak "88.595 TL"ye yükselecek.

-Yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteği ile sürdürebilecek şekilde malûl olanlara; en yüksek devlet memuru brüt aylığının 100 katı tutarında tazminat ödenmektedir. Halen "84.376 TL" olan bu ödemenin miktarı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak "88.595 TL"ye yükselecek.

-Diğer engelli hale gelenlere engellilik derecesine göre, en yüksek devlet memuru brüt aylığının 25 katından 75 katına kadar olan bir tutarda tazminat ödenmektedir. Halen "21.094 TL - 63.282 TL" aralığında olan bu tazminatın miktarı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak "22.149 TL - 66.446 TL" aralığında olacak.

Diğer sosyal yardımlar

Zehirli, gazlı ve radyasyonlu ortamlarda ve zirai mücadelede fiilen çalışan OGM personeline, iş yerlerinde tüketmeleri şartıyla koruyucu gıda maddeleri yardımı yapılmaktadır. Bu yardım, yılın ikinci yarısında da yapılacak.

Orman yangınları ile bilfiil mücadele eden OGM taşra teşkilatı personeline, hizmetin gereği olarak orman yangınlarıyla mücadele esnasında giyilmesi gereken koruyucu giyim ve donanım malzemesi verilmektedir. Bu uygulama, yılın ikinci yarısında da devam edecek.

Orman muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmektedir.  Bu uygulama, yılın ikinci yarısında da devam edecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.