logo yeni

calisanlar2 copy

VHKİ İLE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ MAAŞI FARKLI MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

bilisimDevlet memuru olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında “Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni” ve “Bilgisayar İşletmeni” unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık maaş miktarları aynı değildir.

VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadrolar için aylık maaş unsurları, özel hizmet tazminatının bazı derecelerdeki oranlarının farklı olması dışında, aynı seviyede belirlenmiştir. Özel Hizmet Tazminatı oranlarının farklı belirlendiği derecelerde söz konusu unvanlarda görev yapan personel arasında maaş farklılığı olabilmektedir. (Özel Hizmet Tazminatı yerine Adalet Hizmetleri Tazminatı ödene kurumlarda bu iki unvanda görev yapanların aylık maaş miktarı, her derecede aynıdır)

İki unvana ilişkin maaş unsurları

VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadroları için;

-Ek gösterge: Aynı derecelerde, ek gösterge rakamları da aynıdır.

-Ek ödeme: Aynı derecelerde, ek ödeme oranları da aynıdır.

-Yan ödeme: Aynı derecelerde, yan ödeme puanları aynıdır.

-Özel Hizmet Tazminatı: Tazminat oranı VHKİ kadrosu için 1-4 derecelerde %55, 5-7 derecelerde %49 ve diğer derecelerde %48; Bilgisayar İşletmeni kadrosu için 1-4 derecelerde %55 ve diğer derecelerde %50’dir.

İki unvan arasındaki net maaş farkı

a- Kadro/aylık derecesi bakımından 1, 2, 3 veya 4 üncü derecelerde olan Bilgisayar İşletmeni ve VHKİ, aynı derecede ve aynı hizmet yılında olduklarında, aylık maaş miktarları da aynı olur.

b- Aylık derecesi bakımından 5, 6 veya 7 nci derecelerde olan Bilgisayar İşletmeni ve VHKİ, aynı derecede ve aynı hizmet yılında olduklarında;

1/10/2008 öncesi memuriyete başlamışlarsa, Bilgisayar İşletmeninin aylık net maaşı 8,37 TL fazla olur.

1/10/2008 sonrası memuriyete başlamışlarsa, Bilgisayar İşletmeninin aylık net maaşı 7,37 TL fazla olur.

c- Aylık derecesi bakımından diğer derecelerde olan Bilgisayar İşletmeni ve VHKİ, aynı derecede ve aynı hizmet yılında olduklarında;

1/10/2008 öncesi memuriyete başlamışlarsa, Bilgisayar İşletmeninin aylık net maaşı 16,75 TL fazla olur.

1/10/2008 sonrası memuriyete başlamışlarsa, Bilgisayar İşletmeninin aylık net maaşı 14,75 TL fazla olur.

(Not: Hesaplamalar, 2016 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayılara göre yapılmıştır.) 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.