logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞKA UNVANA ATANAN HEMŞİRENİN EK GÖSTERGESİ DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

hemsireKamu kurum ve kuruluşlarında sağlık bilimleri lisansiyeri olarak Hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan memurların, kendi kurumlarında ya da başka kurumlara ait Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki kadrolara atandıkları durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

SH Sınıfı kapsamındaki Hemşire unvanlı kadrodan, GİH Sınıfı kapsamındaki bir kadroya naklen atananların yararlandıkları ek göstergelerin, bu atamadan dolayı düşmesi, aynı kalması veya artması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Ek göstergenin aynı kaldığı haller

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde; kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerde bulunan kadrolarına atananlar hakkında uygulanacak ek göstergelerin, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıftaki görevlerinde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamayacağı hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört dereceli kadroya (kurumiçi ve ya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı derece için geçerli olan ek göstergenin, kazanılmış hak aylık derecesine göre Hemşire için belirlenmiş ek göstergeden daha düşük olması durumunda, kazanılmış hak aylığına ilişkin Hemşire ek göstergesinden yararlanmaya devam eder.

Örnek: 1200 ek göstergeli 5 inci derece Hemşire kadrosunda kazanılmış hak aylığı ile görev yaparken, GİH Sınıfında 1100 ek göstergeli 3 üncü derece Şube Müdürü kadrosuna atanan Devlet memuru hakkında; 5 inci derece Hemşire için geçerli olan 1200 ek gösterge uygulanacaktır. Bu personelin, kazanılmış hak aylığı bakımından 1 inci dereceye ulaşması durumunda ise hakkında 1 inci derece Şube Müdürü ek göstergesi olan 2200 yerine, 1 inci derece Hemşire için belirlenmiş olan 3000 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin yükseldiği haller

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört dereceli kadroya (kurumiçi veya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı derece için geçerli olan ek göstergenin, kazanılmış hak aylık derecesine göre Hemşire için belirlenmiş ek göstergeden daha yüksek olması durumunda, atandığı kadro derecesinin ek göstergesinden yararlanacaktır.

Örneğin; Hemşire kadrosunda görev yaparken GİH Sınıfında Daire Başkanı kadrosuna atanan Devlet memuru; Hemşirenin kazanılmış hak aylığı itibariyle yararlanabileceği en yüksek ek göstergenin 3000, Daire Başkanı ek göstergesinin ise 3600 olması nedeniyle, kazanılmış hak aylık derecesi ne olursa olsun hakkında 3600 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin düştüğü haller

GİH Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört derece dışındaki derecelerdeki bir kadroya (kurumiçi veya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı unvanda kazanılmış hak aylığına denk gelen derece için belirlenmiş olan ek göstergeden yararlanır. Bu personel hakkında, Hemşire unvanı için belirlenmiş ek göstergeler hiçbir şekilde uygulanmaz.

Örnek: 1200 ek göstergeli 5 inci derece Hemşire kadrosunda kazanılmış hak aylığı ile görev yaparken, GİH Sınıfında ek göstergesi olmayan 5 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atanan Devlet memuru, ek göstergeden yararlanamaz. Bu personelin daha sonra ilk dört dereceli Şube Müdürü kadrosuna atanması durumunda ise, hakkında Şube Müdürü unvanı için belirlenmiş olan ek göstergeler, kadro/aylık derecesine göre uygulanır. 1 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında, kazanılmış hak aylığı da 1 inci derece olsa bile, en yüksek 2200 ek göstergeden yararlanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.