logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURİYET KIDEMİNİN EN ÇOK 25 YIL OLMASI ANLAMLI DEĞİL

Aktif . Yayınlanma Ücret

memur3Aylık ücretlerini 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alan memurların maaş hesabı ile bütün memurların emekli maaş ve ikramiye hesabı yapılırken, en çok 25 yıl hizmete göre belirlenen kıdem aylığı da kullanılmaktadır.

Ancak, kıdem aylığının aylık maaş ve emeklilik haklarına olan etkisine baktığımızda, kıdem aylığı hesabına yıl sınırlaması getirilmiş olmasının pek anlamlı olmadığı sonucuna ulaşmaktayız. Ayrıca, emekli ikramiyesine konulmuş olan yıl sınırlamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olması karşısında, kıdem yılı sınırlamasının anlamını daha da yitirdiğini düşünmekteyiz.

Kıdem yılı ve memura etkisi

Memurların kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin tam yıl olan kısımları, ilgililerin kıdem yılı olarak kabul edilmektedir. ,

Kıdem yılı, kıdem aylığı miktarı hesabında kullanılmakta; kıdem aylığı ise memurların emekli aylık ve ikramiyelerinin hesabında ve 657 sayılı Kanuna göre maaş alanların aylıklarının hesabında kullanılmaktadır. Ancak;

-Aylıkları 657 sayılı Kanuna göre hesaplanan memurların maaş hesabında, en çok 25 kıdem yılı kullanılmaktadır.

-Memurların emekli keseneği (SGK primleri) en çok 25 kıdem yılına göre hesaplanmaktadır.

-Memurların, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi hesabı en çok 25 kıdem yılına göre yapılmaktadır.

25 yıldan daha fazla olan kıdem sürelerinin, maaş ve emeklilik hakları bakımından memur için bir anlam ifade etmiyor olması, 25 yıldan fazla kıdemi olan memurların az da olsa maddi kayıp yaşaması sonucunu doğurmaktadır.

Kıdem yılı sınırlaması olmasa memur ne kazanır?

Kıdem yılı sınırlaması (25 yıl sınırı) kalkarsa, 25 yıldan fazla olan her bir kıdem yılı nedeniyle;

-Memurların emeklilik haklarında (emekli maaşı ve emekli ikramiyesi) az bir artış olur.

-Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alan memurların aylık maaşında az bir artış olur.

-Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre almayan (ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alan, kadro karşılığı sözleşmeli olan, maaşını sözleşme karşılığı alanlar gibi) memurların aylık net ücretinde azalma (kesenek artışı nedeniyle) olur.

Bu itibarla, kıdem yılına ilişkin 25 yıl sınırının kalkmasının 1/10/2008 tarihinden önce göreve başlayan memuru nasıl etkileyeceği konusunda bilgi olması bakımından yaptığımız hesaplamada, 25 yıldan fazla olan her 1 kıdem yılının memura etkisine aşağıdaki tabloda yer verilmiştir. Sadece kıdem yılı sınırının etkisini görebilmek için, emeklilik haklarına ilişkin hesaplamada fiili hizmet yılı ile ikramiye yılı sabit (25 yıl) tutulmuştur.

Kıdem yılında 25 yıl sınırı kalkarsa, 25 yıldan fazla olan her 1 kıdem yılının memura etkisi

25 yıldan fazla olan her 1 yıllık kıdemin memura etkisi*
Memur Aylık Net Maaş Emekli Maaşı Emekli İkramiyesi
657’ye göre maaş almayan (-) 0,24 TL 1,39 TL 44,41 TL
657’ye göre maaş alan 1,25 TL 1,39 TL 44,41 TL

*2016 yılı ilk altı ayına ilişkin aylık katsayısı ve %15 oranında gelir vergisi uygulanmıştır.

Tablodaki rakamlardan da görüleceği üzere, kıdem yılı sınırının kalmasının memura getireceği katkı ile Devlet bütçesine getireceği yük az olacak; ancak, memurların 25 yıldan fazla olan hizmetleri de kıymetlendirilmiş olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.