logo yeni

calisanlar2 copy

EK ÖDEME MİKTARI HER DERECEDE AYNI OLAN MEMURLAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş alan Devlet memurlarının da yararlandığı ek ödemenin miktarı; memurların bulundukları unvandaki aylık/kadro dereceleri yükseldikçe artarken, bazı unvanlarda olanlara ise her derecede aynı miktarda ek ödeme yapılmaktadır.

Devlet memurları için, 15 Ocak 2012 tarihinden itibaren aylık maaşın bir unsuru haline gelmiş olan ek ödeme; kadro/aylık derecelerine göre değişen oranlarda olabilirken, bazı kadro unvanlarında bulunanların ek ödemesi ise her derecede sabit kalmaktadır.

Ek ödeme ve ek ödeme yerine yapılan ödeme

Devlet memurlarına ödenecek olan ek ödemenin aylık tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranlarına göre hesaplanmakta ve bulunan brüt ek ödeme tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir. Ek ödemenin emeklilik haklarına etkisi ise bulunmamaktadır. Ek ödeme oranları için tıklayınız …

Öte yandan, görev yaptıkları kurumlar itibariyle ek ödemeleri döner sermaye gelirlerinden karşılanan memurlara, ek ödeme yerine döner sermaye (sabit döner sermaye) ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamdaki memurlara ödenecek sabit döner sermayenin oranı ise en az, unvanları itibariyle belirlenmiş ek ödeme oranında olmaktadır. Sabit döner sermaye ödemesine ilişkin ayrıntılar için  tıklayınız…

Ek ödemesi her derecede aynı olanlar

Ek ödeme oranları belirlenirken, bazı unvanlardaki memurlar için derece/kademe ayrımına gidilmemiştir. Bu unvanlardaki memurların derecelerinin/kademelerinin değişmesi, aylık ek ödeme miktarlarında herhangi bir değişiklik yaratmamaktadır.

Kadro/aylık dereceleri hangi seviyede olursa olsun, ek ödemeleri aynı oran üzerinden ödenen bazı memurlar ile bunlara yapılan ek ödemenin aylık net miktarı (2016 yılı ilk altı ayında) aşağıda gösterilmiştir.

Kadro Unvanı Ek Ödeme
Oranı Net Miktarı

*Öğretmen (öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil)

*Cami Rehberi

*Kuran Kursu Öğreticisi

*Murakıp

*Müezzin

*Müezzin-Kayyım

*İmam

*İmam-Hatip

65 544 TL

*Vaiz

*Eğitim Görevlisi (DHS)

*Çarşı ve Mahalle Bakçisi,

66 553 TL

*Emniyet Müdürü  

*Emniyet Amirİ

*Başkomiser

*Komiser

*Komiser Yardımcısı

74 620 TL
*Polis Memuru 75 628 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.