logo yeni

calisanlar2 copy

BELEDİYELERDE GÖREV YAPAN HER PERSONELE İKRAMİYE ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 13Belediyelerde görev yapan Devlet memurlarının en çok %10’una, yılda iki defa ikramiye ödemesi yapılabilmektedir.

Belediyelerde ikramiye ödenecek personel ilgili encümenin takdiriyle belirlenirken, ödenecek ikramiyenin miktarı ise belediyenin büyükşehir belediyesi olup olmama durumuna göre değişmektedir.

Büyükşehir belediyelerinde ikramiye

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve Toplu Sözleşme hükümlerine göre;

-İlgili büyükşehir belediye memurlarının toplam sayısının (sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç) en çok %10’u kadarına, başarı durumlarına göre aylık katsayının “36.000” gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere ikramiye ödenebiliyor.

-İkramiye ödemesi, memurların kullandıkları hastalık ve yıllık izin süreleri de dahil olmak üzere, çalıştıkları sürelerle orantılı olarak yapılır.

-İkramiye ödemesi, ilgili büyükşehir belediyesi encümeninin kararıyla ve yılda en çok iki defa yapılır.-

-2016 yılının ilk altı ayında ödenecek ikramiyenin net miktarı 2.694 TL; yılın ikinci altı ayında ödenecek ikramiyenin net miktarı ise 2.828 TL olmaktadır. (%15 Gelir Vergisi dilimine göre)-

-Büyükşehir belediye encümeni kararıyla ödenen ikramiyeden hangi personelin yararlanacağı, ilgili belediye encümeninin takdirine bırakılmıştır. İkramiyenin başarılı personele ödenmesi gerekmekle birlikte, başarının nasıl belirleneceği konusunda herhangi bir düzenleme söz konusu olmadığından, her defasında aynı personele ikramiye ödenmesi de mümkün olabilmektedir.

Diğer belediyelerde ikramiye

5393 sayılı Belediye Kanunu ve Toplu Sözleşme hükümlerine göre;

-İlgili belediye memurlarının toplam sayısının (sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç) en çok %10’u kadarına, başarı durumlarına göre aylık katsayının “25.000” gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere ikramiye ödenebiliyor.

-İkramiye ödemesi, memurların kullandıkları hastalık ve yıllık izin süreleri de dahil olmak üzere, çalıştıkları sürelerle orantılı olarak yapılır.

-İkramiye ödemesi, ilgili büyükşehir belediyesi encümeninin kararıyla ve yılda en çok iki defa yapılır.-

-2016 yılının ilk altı ayında ödenecek ikramiyenin net miktarı 1.871 TL; yılın ikinci altı ayında ödenecek ikramiyenin net miktarı ise 1.964 TL olmaktadır. (%15 Gelir Vergisi dilimine göre)

-Belediye encümeni kararıyla ödenen ikramiyeden hangi personelin yararlanacağı, ilgili belediye encümeninin takdirine bırakılmıştır. İkramiyenin başarılı personele ödenmesi gerekmekle birlikte, başarının nasıl belirleneceği konusunda herhangi bir düzenleme söz konusu olmadığından, her defasında aynı personele ikramiye ödenmesi de mümkün olabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.