logo yeni

calisanlar2 copy

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ARTACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 52016 yılının ikinci altı aylık döneminde, en düşük memur maaşı miktarı ile en düşük emekli maaşı miktarı da artacak.

2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak maaş katsayılarının %5 oranında artırılması ve yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon artış oranının %6’dan fazla çıkması durumunda fazla çıkacak kısmın da maaş zammı olarak verilmesi kararlaştırılmış bulunuyor

Ancak, yılın ilk dört aylık döneminde gerçekleşen enflasyon rakamlarına baktığımızda, altı aylık enflasyonun %6’dan fazla çıkmayacağını ve 1 Temmuz itibariyle memurlara verilecek maaş zammının sadece %5 oranında olacağını düşünmekteyiz.

Maaş katsayılarının %5 oranında artacak olması, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak en düşük memur maaşının ve en düşük emekli aylığının da artacağı anlamına geliyor.

En düşük memur maaşı “98,07 TL” artacak

14 üncü derecenin 2 nci kademesinden göreve yeni başlayan ve yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev yapan ilköğretim(ortaokul) mezunu personel, en alt seviyedeki memur olarak kabul edilmektedir.

Hizmetli kadrosunda 14/2’den göreve başlayan, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz Devlet memuru, halen aylık net 2.084,95 TL maaş almaktadır.

En düşük memur aylığı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak net 2.183,02 TL’ye yükselecek.  

En düşük emekli maaşı “80,91 TL” artacak

1.10.2008’den önce emekli sandığına tabi olarak göreve başlamış olan Devlet memurlarına, emekli olduklarında bağlanan; emekli aylığının veya adi malullük aylığının ya da vazife malullüğü aylığı miktarının alt sınırı, 14 üncü derecenin 2 nci kademesi ile 30 fiili hizmet yılına göre belirlenmektedir.

En düşük emekli aylığı, halen 1.618,19 TL olarak ödenmektedir.

En düşük emekli aylığı, 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak 1.699,10 TL’ye yükselecek.   

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.