logo yeni

calisanlar2 copy

ÜST KURULLARIN BAZI PERSONELİ BUGÜN MAAŞLARINI EKSİK ALACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 5Üst kurullarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra göreve başladıkları için aylık ücretleri farklı belirlenen personele, Anayasa Mahkemesi iptal kararları sonrası bazı kurumlar tarafından yapılan yüksek maaş ödemesinden kaynaklı farklar, konunun Kanunla aynı şekilde yeniden düzenlenmesi nedeniyle, bugün ödenecek maaşlardan bazı kurumlar tarafından mahsup edildi.

5018 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı Cetvelde sayılan düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun kadro ve pozisyonlarına 15/01/2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden atananların aylık ücretleri, 666 sayılı KHK ile getirilen emsal personel uygulamasına göre ödeniyordu.

Bazı personele ilişkin maaş ödeme düzenlemesi iptal edilmişti

666 sayılı KHK’nın söz konusu düzenlemesinde yer alan; kurul üyesi ve murakıp ile uzman unvanlı meslek personeline ilişkin ibareler, bu düzenlemenin 666 sayılı KHK ile yapılamayacağı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

İptal kararları sonrası; kapsamdaki söz konusu unvanlardaki personele bazı kurumlar tarafından, 15/1/2012 öncesi göreve başlayanlar gibi ödeme yapılmış, bazı kurumlar ise maaş ödemelerinde herhangi bir değişikliğe gitmemişti.

İptal edilen ibareler aynı şekilde düzenlenmişti

Üst kurul personelinin ücretlerine ilişkin düzenlemeler de içeren 6704 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 26 Nisan 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yapılan düzenlemeyle, üst kurullarda 15/01/2012 tarihinden sonra göreve başlayan kurul başkanı, kurul üyesi, başkan yardımcısı, murakıp ve uzman unvanlı meslek personelinin maaş ödemelerinin, bazı unvanlar emsal alınmak suretiyle ödenmesi uygulamasının kanun metni olarak belirlenmesi yoluna gidilmişti.

Fazla ödenen tutarlar geri alınıyor

6704 sayılı Kanun çıkarken, Anayasa Mahkemesinin iptal kararları sonrasında maaşları artırılanların almış oldukları maaşlara ilişkin farklar konusunda ne yapılacağına ilişkin bir belirleme yapılmamıştı.

Ancak, edindiğimiz bilgilere göre bazı kurumlar, iptal kararları sonrası yüksek maaş ödedikleri personelinden, söz konusu maaş farklarını bugün ödenecek olan maaşlarından mahsup etmek suretiyle geri alacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.