logo yeni

calisanlar2 copy

EVLİLİK İZNİ SÜRESİNCE EBE VE HEMŞİREYE EK ÖZEL HİZMET TAZMİNATI ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

hemsireEbe veya hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından, ek özel hizmet tazminatından yararlananlara, bazı izinleri kullandıkları sürelerde bu ek tazminatlar ödenmemektedir.

Ek özel hizmet tazminatlarından yararlanabilen Devlet memurları arasında, “Hemşire” ve “Ebe” unvanlı kadrolarda görev yapan personel de yer almaktadır.

Görev yapılan yerin kalkınmada öncelikli bölgelerde olması nedeniyle ek özel hizmet tazminatı

Karo unvanları “Ebe” veya “Hemşire” olan Devlet memurları, görev yaptıkları yerin kalkınmada öncelikli yerlerden olması durumunda, eğitim durumlarına ve görev yaptıkları bölgeye göre değişen oranlarda ek özel hizmet tazminatı almaktadırlar.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, kalkınmada öncelikli yerleri 7 bölgede toplarken, bu bölgelerdeki yerlere (il/ilçe) sürekli görevle Ebe veya Hemşire olarak atanan memurlara da, eğitim durumları itibariyle ilgili bölge için belirlenmiş oranda ek özel hizmet tazminatının her ay aylıklarıyla birlikte ödenmesine hükmetmiştir.

Ebe/Hemşire Ek Tazminatın Aylık Net Miktarı*  
1.Bölge 2.Bölge 3.Bölge 4.Bölge 5.Bölge 6.Bölge 7.Bölge
Lisans (mesleki) mezunları  50 TL 84 TL 126 TL 167 TL 209 TL 251 TL 293 TL
Önlisans (mesleki) mezunları 50 TL 84 TL 109 TL 134 TL 159 TL 184 TL 209 TL
Lise (mesleki) mezunları 42 TL 84 TL 100 TL 117 TL 134 TL 151 TL 167 TL

*2016 yılının ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısı kullanılmıştır.

Görev yapılan yerin il ve ilçeye uzaklığı nedeniyle ek özel hizmet tazminatı

En yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km mesafede olan köy ve diğer yerleşim birimlerine sürekli görevle atanan ve buralarda fiilen görev yapan ebe ve hemşirelere;

-Kalkınmada öncelikli bölgeler kapsamındaki il ve ilçelere bağlı köy ve diğer yerleşim birimlerinde görev yapıyor olmaları durumunda %10,

-Diğer il ve ilçelere bağlı köy ve diğer yerleşim birimlerinde görev yapıyor olmaları durumunda %5

oranında ek özel hizmet tazminatı, her ay aylıklarıyla birlikte ödenmektedir. (Üniversite kampüs alanları ve havaalanları hariç)

Görev Yerinin İl Ve İlçe Merkezine Uzaklığı Nedeniyle Ek Tazminat
Ebe/Hemşire Aylık Net Miktarı*
Kalkınmada öncelikli yerlerde görev yapanlar 84 TL
Diğer yerlerde görev yapanlar 42 TL

*2016 yılının ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısı kullanılmıştır.

Evlilik izni kullanan ebe/hemşire ek özel hizmet tazminatı

Ebe veya hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına, ancak fiilen (bazı haller hariç) görevde oldukları süreler için, yukarda belirtilen ek özel hizmet tazminatları ödenmektedir.

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kendisi veya çocuğu evlenen memura, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izin verileceğine hükmetmiştir.

Bu itibarla, ilgili memurlara fiilen çalışmaya bağlı olarak ödenen en ek özel hizmet tazminatı konusunda, mazeret izni kullanımıyla ilgili herhangi bir istisna getirilmediğinden, evlilik izni (mazeret izni) kullanılan sürelerde ilgili personelin fiilen görev yaptığından da söz edilemeyeceğinden, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi nedeniyle evlilik izni kullanan ebe veya hemşirelere bu izin süresince yukarıda belirtilen ek özel hizmet tazminatları ödenmeyecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.