logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARA 1.688 TL İLAVE PARA VERİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 9Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmalarıyla emsallerine göre başarılı görev yaptıkları için 3 defa başarı belgesi alan memurlara, ilgili amirlerin takdiriyle 1.688 TL tutarında ödül de verilebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, hangi hallerde ve hangi memurlara ödül verileceği ile ödülün miktarı ve ödülün kimler tarafından verileceğini belirlemiştir.

Ödül hangi memurlara verilir?

Para ödülü, üç defa başarı belgesi aldığı için kendisine üstün başarı belgesi verilen memurlardan, ilgili amirleri tarafından uygun görülenlere verilir. Buna göre;

*Başarı Belgesi: Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle, kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara verilir. Başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar verir.

*Üstün Başarı Belgesi: Üç defa başarı belgesi alan memura verilir.

*Ödül: Üstün başarı belgesi alan memura, merkezde bağlı veya ilgili bakanın ve illerde ise valinin uygun görmesi üzerine verilir. Ancak, üstün başarı belgesi almış olması, o memura mutlaka para ödülü verileceği anlamına da gelmemektedir.

Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısı sınırsız olmayıp, kurumların kadro sayısına göre belirlenmektedir.

Her personele ödül verilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısına sınırlama getirilmiştir. 657 Kanunda yer alan sınırlamaya göre;

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünde bir yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı, ilgili kurumların yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 20’si kadar,

-Diğer kurumlarda yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı ise ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 10’u kadar

olabilmektedir.

Ayrıca, ödül verilecek toplam sayının aşılmaması kaydıyla, aynı memura aynı yıl içinde birden fazla ödül verilmesi de mümkündür.

Verilecek para ödülünün miktarı

Bir memura bir defada verilebilecek para ödülünün miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının en çok %200’ü tutarında olabilmektedir.

2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, memura bir defada en çok 1.688 TL tutarında ödül verilebilmektedir. Ancak, ödülün bu tutarın altında bir miktarda verilmesi de mümkündür.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.