logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR BOŞANIRSA, ÇOCUK NEDENİYLE YARARLANDIĞI AİLE YARDIMI VE AGİ’YE NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

bosanmaÇocuklarından dolayı aile yardımı ödeneğinden ve asgari geçim indiriminden (AGİ) yararlanan Devlet memurları, boşandıklarında bu yardım ve indirimden kısmen veya tamamen yoksun kalabilmektedirler.

Boşanan memurun çocuk için aile yardımından yararlanması

*Mahkemenin çocuğu bıraktığı taraf (anne veya baba) çalışmıyorsa, çocuk bırakılmayan memur, talep etmesi halinde aile yardımından yararlanır.

*Mahkemenin çocuğu bıraktığı taraf (anne veya baba) çalışıyor olmasına rağmen çocuk için aile yardımı almıyorsa, çocuk bırakılmayan memur, talep etmesi halinde aile yardımından yararlanır. Ancak, çocuğun bıraktığı taraf çocuk için aile yardımı almak istediğinde, diğer tarafa ödenen yardım kesilir.

*Anne ve babanın her ikisi de memur ise ve mahkeme aile yardımının kime hangi oranda yapılacağını kararında belirtmişse, yardım buna göre ödenir.

*Anne ve babanın her ikisi de memur ise ve mahkeme aile yardımının kime hangi oranda yapılacağını kararında belirtmemişse, çocuğun bırakıldığı memur bu ödemeyi alır. Ancak, çocuğun bırakıldığı memur bu yardımı almak istemezse, diğer taraf yardımı alabilir.

Bu itibarla, çocuklarından dolayı aile yardımından yararlanmakta olan memur boşandığında, yukarıda belirtilen durumlara göre bu yardımdan kısmen ya da tamamen yoksun kalabilir.

Boşanan memurun çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanması

Memurun, çocuk nedeniyle asgari geçim indiriminden yararlanmasında önemli olan husus, çocuğun geçimini sağlayıp sağlamadığıdır. Bu nedenle, çocuk için asgari geçim indirimi uygulanırken, boşanma halinde çocuğun hangi tarafa (anne/baba) bırakılmış olduğuna bakılmaz.

Memur boşanmış olsa bile, geçimini sağladığı çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanabilir (evli olup eşi çalışmayan memur en çok 3 çocuk için, bekar veya eşi çalışan memur ise en çok 5 çocuk için).

Bu itibarla, çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmakta olan memur boşandığında, artık geçimini sağlamayacağı çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlanamaz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.