logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI KURUMDA GÖREVLİ ŞEF UNVANLI PERSONELİN HANGİLERİ DAHA FAZLA MAAŞ ALIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas11Kurumları, hizmet süreleri, aylık ve kadro derece/kademeleri aynı olmasına rağmen, Şef unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının maaşları arasında farklılık olabilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Şef unvanlı kadrolarda görev yapan ve aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan personelin maaşları; gösterge aylığı, ek gösterge aylığı (ilk dört derecede olanlar için), taban aylık, kıdem aylığı, ek ödeme, yan ödemeler ve tazminatlardan (özel hizmet tazminatı veya adalet hizmetleri tazminatı) oluşmaktadır.

Şef unvanlı kadrolarda aynı kurumda görev yapan personelin kadro ve aylık dereceleri aynı ise, kıdem aylığı dışındaki diğer tüm maaş unsurları da aynı olmaktadır. Ancak, bu unvandaki personelden bazıları hakkında, daha önce bulundukları görevler nedeniyle daha yüksek yan ödeme puanı uygulanması ve aylık maaşlarının daha yüksek olması durumu da söz konusudur.

Şef unvanlı memurlara ilave yan ödeme puanı

Devlet memurlarına ödenecek Zam puanları ile Tazminat oranlarının belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı, Şef kadrolarında bulunanlar hakkında uygulanacak yan ödeme puanından söz ederken, bu personelin daha önce görev yaptıkları kadro unvanlarına da bakılacağına ve bazı unvanlarda görev yapmış olmaları durumunda ilave yan ödeme puanlarından yararlandırılacaklarına hükmetmiştir.

Bu belirlemeye göre, Şef unvanlı kadrolarda görev yapanlar hakkında;

-Yan ödeme olarak toplam 700 puan uygulanır. (Bu puan, bazı kurumlarda görev yapanlar için daha yüksektir.

-Daha önce Çözümleyici veya Programcı unvanlı kadrolarda görev yapmış olmaları halinde, yan ödeme puanları toplamı 3000 olabilmektedir.

-Daha önce Çözümleyici Yardımcısı veya Programcı Yardımcısı unvanlı kadrolarda görev yapmış olmaları halinde, yan ödeme puanları toplamı 2500 olabilmektedir.

-Daha önce Bilgisayar İşletmeni veya Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapmış olmaları halinde, yan ödeme puanları toplamı 2250 olabilmektedir.

Önceki görevinden dolayı Şef kadro unvanlı personelin maaşındaki fazlalık miktarları

Daha önce; Çözümleyici, Programcı, Çözümleyici Yardımcısı, Programcı Yardımcısı Bilgisayar İşletmeni veya Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapmış olan Şef kadro unvanlı personelin yan ödemeleri daha fazla olabilecektir.

Bu durum kurumları, hizmet süreleri, aylık ve kadro dereceleri aynı olan Şef unvanlı Devlet memurları arasında aylık maaş farkı olacağı anlamına da gelmektedir.

2016 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olan yan ödeme katsayısına göre, Şef kadrosunda görevli (aynı şartlardaki) personelin maaşları arasında, daha önce bulundukları görevler nedeniyle söz konusu olacak aylık maaş farkı şöyle:

-Daha önce Çözümleyici veya Programcı kadrosunda bulunmuş olan Şef maaşı, bu uygulamadan yararlanmayan Şef maaşına göre aylık net 55 TL daha fazla olacaktır.

-Daha önce Çözümleyici Yardımcısı veya Programcı Yardımcısı kadrosunda bulunmuş olan Şef maaşı, bu uygulamadan yararlanmayan Şef maaşına göre aylık net 43 TL daha fazla olacaktır.

-Daha önce Bilgisayar İşletmeni veya Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosunda bulunmuş olan Şef maaşı, bu uygulamadan yararlanmayan Şef maaşına göre aylık net 37 TL daha fazla olacaktır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.