logo yeni

calisanlar2 copy

SOSYAL DENGE SÖZLEŞMELERİNDEKİ DENGESİZLİKLER

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas4Mahalli idareler ile sendikalar arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesinden kaynaklanan bazı adaletsizlik ve haksızlıklar TBMM’de dile getirildi.

MHP Afyonkarahisar milletvekili Mehmet PARSAK tarafından hazırlanan önergede, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile İl Özel İdarelerinde, idare ile yetkili sendika arasında yapılan Sosyal Denge sözleşmeleri ile ilgili olarak aşağıdaki sorulara İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından cevap verilmesi talep edildi.

1. Yerel Yönetim Hizmet Kolu bünyesinde görev yapan kamu çalışanlarına sağlanan “Sosyal Denge Sözleşmesi Tazminatı” üzerinden “Sözleşme Aidatı” adı altında yapılan kesintilerin kaldırılması hususunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

2. Sosyal Denge Sözleşmesi Tazminatı üzerinden alınan Sözleşme Aidatları, kamu çalışanlarının üye oldukları sendikalara göre farklılıklar göstermekte midir?

3. Yerel Yönetim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme’de yer alan “Sosyal Denge Sözleşmesi imzalayan sendikanın üyesi olmayan kamu görevlilerinden aynı unvanlı personelden alınacak aidatın iki katma kadar taraf sendika sosyal denge sözleşmesi aidatı alabilir” hükmüne rağmen, bazı kurumlarda 4 katma kadar sözleşme aidatı alındığı doğru mudur? Bu iddialara ilişkin olarak Bakanlığınızca yürütülmekte olan bir inceleme veya soruşturma bulunmakta mıdır?

4. “Sosyal Denge Sözleşmesi” uygulamasının yerel yönetim hizmet koluna mensup kurum ve kuruluşlarda eşit ve istisnasız uygulanması hususu ne şekilde takip edilmektedir? Adaletsizliklerin önüne geçilebilmesi ve sözleşme aidatlarının bazı sendikalar için “rant” haline dönüşmemesi noktasında hangi çalışmalar yapılmaktadır?

5. “Sosyal Denge Sözleşme Aidat” miktarlarının farklı sendikalara üye olan kamu görevlileri arasında farklılıklar göstermesi, kamu çalışanlarının sendikal haklarını ve istedikleri sendikaya üye olma özgürlüklerini kısıtlayacağı muhakkaktır. Türk Ceza Kanunu’na göre de suç teşkil eden bu farklılıklar hakkında Bakanlığınızın herhangi bir idari ve hukuki girişimi olmuş mudur? Mahkeme kararları ile bu şekilde hukuka aykırı kesintiler yaptığı tespit edilen sorumlular hakkında Bakanlığınızca uygulanan herhangi bir idari işlem var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.