logo yeni

calisanlar2 copy

NİTELİĞİ VE ÇALIŞMA ŞARTLARI GÜÇ OLAN İŞLERDE ÇALIŞMANIN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ NE KADAR OLUR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas15Niteliği ve çalışma şartları bakımından güç olan işlerde çalışan Devlet memurlarından, aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanlara, maaşlarıyla birlikte “iş güçlüğü zammı” da verilmektedir.

Devlet memurlarının hangilerine ne kadar iş güçlüğü zammı ödeneği, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede (yan ödeme kararnamesi) belirlenmiştir.

İş güçlüğü zammı

Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alan Devlet memurlarının tamamına ödenmekte olan iş güçlüğü zammı, memurların yaptıkları işin niteliği ve çalışma şartları bakımından güçlük durumuna göre, yan ödeme kararnamesinde farklı düzenlenmiştir.

Memurların aylık ücretleri içindeki miktarı çok düşük olan iş güçlüğü zammı, emeklilik haklarını da etkilememektedir.

Öte yandan, iş güçlüğü zammı; en düşük “500” puan ve en yüksek “2000” puan olarak belirlenmiştir.

İş güçlüğü zammı miktarının hesaplanması

Unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlar itibariyle Devlet memurları hakkında farklı belirlenmiş olan iş güçlüğü zammı puanlarının, “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla iş güçlüğü zammının aylık brüt miktarına ulaşılmaktadır.

İş güçlüğü zammının brüt miktarı üzerinden, damga vergisi ve bulunulan vergi dilimine göre geçerli olan oranda gelir vergisi kesilmektedir.

2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan yan ödeme katsayısı “0,028165”dir. Bu katsayıya göre, %15 gelir vergisi diliminde her “100” puanlık iş güçlüğü zammı, memurun aylık net maaşını “2,37 TL” artırmaktadır.

Buna göre, Devlet memurlarının 2016 yılının ilk altı aylık döneminde alabileceği iş güçlüğü zammının aylık net tutarı (%15 gelir vergisi oranıyla); en az 11,86 TL, en çok da 47,45 TL olmaktadır.

Yan ödeme kararnamesinin güncel hali için tıklayınız … 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.