logo yeni

calisanlar2 copy

ÜST KURUL PERSONELİNE MAAŞ SINIRLAMASI YENİDEN DÜZENLENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas142011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile diğer kamu kurumlarında çalışan personel ile eşitlik sağlama adına, üst kurulların başkan ve üyeleri ile murakıp ve uzman unvanlı meslek personeline maaş sınırı getirilmişti.

Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından son 6 ay içinde verilen iptal kararları ile bu unvanlarda çalışan personele getirilen maaş sınırlamasına ilişkin maddeler iptal edilmişti. Şu anda Meclis’te bulunan torba yasa ile yeniden bu personelin maaşlarına sınırı getiriliyor. Düzenleme bu haliyle yasalaşırsa, maaşları yeni arttırılan üst kurul başkan ve üyeleri varsa bunlar düşürülecek. Düzenleme ile böylece düzenleyici ve denetleyici kurullarda görev yapan üyeler ile murakıp ve uzmanlar yeniden 666 sayılı “eşit işe eşit ücret” öngören kanun hükmünde kararname kapsamına alınacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda devam eden torba yasa görüşmelerinde konuyla ilgili bir madde eklemesine karar verildi. Bu sınırlama, 666 sayılı KHK’nin ilgili hükmünün yürürlüğe girdiği 14 Ocak 2012’den sonra işe başlayanlar için uygulanacak. Böylece Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararlarının bir anlamı kalmayacak.

Düzenleme hakkında konuşan Maliye Bakanlığı yetkilileri, Anayasa Mahkemesi kararından sonra maaşlarda artış yapılmışsa, Meclis’teki torba yasa yürürlüğe girdiği tarihte maaşların tekrardan 666 sayılı KHK’deki düzeye indirilmesi gerektiğini belirttiler.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.