logo yeni

calisanlar2 copy

TABAN AYLIK KATSAYISI NERELERDE KULLANILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 3Memurların mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde çeşitli katsayılar kullanılmakla birlikte, bütün memurlar için aynı miktarda seyyanen maaş zammı denildiğinde akla taban aylık katsayısı artışı gelmektedir.

Devlet memuru maaşlarına zam yapılması, genellikle; “taban aylık katsayısı”, “kıdem aylık katsayısı” ve “aylık katsayısı” rakamlarının yükseltilmesi suretiyle olmaktadır. Bu katsayıların hepsinde artış yapmak suretiyle maaş artışına gidilebilirken, sadece bir katsayının artırılması yoluyla da memurlara zam yapılabilmektedir. Örneğin, 2014 yılı memur maaş zammı sadece taban aylık katsayısı artırılmak suretiyle yapılmıştı.

Bu yazımızda sadece taban aylık katsayısından söz edilecektir.

Taban aylık

Aylıklarını; Devlet Memurları Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ve Uzman Jandarma Kanunu hükümlerine göre alan kamu çalışanlarına, aylıklarıyla birlikte taban aylık da ödenmektedir.

Miktarı; unvan, kadro, derece ve eğitim gibi hususlara bağlı olmayan ve kapsamdaki kamu görevlilerinin tamamı için aynı miktarda ödenen Taban Aylığın miktarı; “taban aylık göstergesi”nin “taban aylık katsayısı” ile çarpımı suretiyle belirlenmektedir.

Öte yandan, maaşları farklı düzenlemeler kapsamında ödenen Devlet memurlarının (ücret ve tazminat göstergesine göre ya da kadro karşılığı sözleşme gereği aylık alanlar gibi) maaşlarına herhangi bir etkisi olmayan Taban Aylık, bu personelin aylık gelirinden indirilecek sosyal güvenlik primi (emekli keseneği) hesabında kullanılmaktadır.

Taban aylık katsayısı ve taban aylık göstergesi

375 sayılı KHK’da taban aylık göstergesi “1000” olarak belirlenmiş ve bu rakamı 3000’e kadar artırma konusunda Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

Taban aylık katsayısı ise, memur maaş zamlarına ilişkin düzenlemelerle belirlenmektedir.

Taban aylık gösterge rakamı ile taban aylık katsayısının çarpımı, memurlar hakkında geçerli olan brüt taban aylık miktarını vermektedir.

Hesaplanan Brüt Taban Aylık miktarından;

-Sosyal güvenlik kesintisi (01.10.2008 öncesinde işe girmiş olanlardan %16, bu tarih ve sonrasında işe girmiş olanlardan %14 oranında)

-Gelir vergisi kesintisi (aylık maaş hesabına taban aylık dahil edilenlerin bulundukları gelir vergisi dilimine göre farklı oranlarda)

-Damga vergisi kesintisi (%0,759 oranında)

yapılır.

Taban aylığın kullanıldığı yerler

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin ödemelerin genellikle taban aylık artışından etkilenmediği ve taban aylık artışının doğrudan aylık maaşı etkilediği görülmektedir.

Taban aylık artışı, Devlet memurlarının yararlandığı; özel hizmet tazminatı, kıdem aylığı, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, yan ödemeler, ek gösterge aylığı, gösterge aylığı, ek ödemeler, sabit döner sermaye ödemeleri, nöbet ve icap nöbeti ücreti, vekalet aylığı, aile yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, ödül ve yabancı dil tazminatı gibi ödemelerin miktarını etkilememektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.