logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR, VHKİ VE ŞEF MAAŞI KURUMLARA GÖRE NE KADAR DEĞİŞİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Memur, VHKİ ve Şef unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık net ücret miktarları, görev yaptıkları kurumlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Kamu kurumlarından bazılarında görev yapan Devlet memurlarının aylık “tazminat” ödemesinin farklı belirlenmiş olması ve mahalli idareler personeline sosyal denge tazminatı ile ikramiye ödemesi yapılabilmesi, aynı unvanda olmalarına rağmen çalıştıkları kurumlara göre Devlet memurlarının aylık gelirlerinin farklı olmasına neden olmaktadır.

Tazminatın kurumlara göre değişmesi

Devlet memurlarına aylık maaşlarının bir unsuru olan “tazminatlar”, kurumların bazıları için farklı belirlenmiştir.

Örneğin; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapanlara ödenen Adalet Hizmetleri Tazminatının miktarı, diğer kurumların emsal personeline ödenen Özel Hizmet Tazminatından yüksek olmaktadır.

Mahalli idareler personeline yapılan ilave ödemeler

İl Özel İdareleri ve Belediyelerde görev yapan Devlet memurları, sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemesinden de yararlanabilmektedirler. Bu ödemelerin diğer kurumlardaki Devlet memurlarına yapılmıyor olması, mahalli idarelerde bu ödemelerden yararlanan personelin aylık gelir miktarı, im, diğer kurumların emsal personeline yapılan ödemelerden daha fazla olmaktadır.

Bu yazımızda, sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemesi de yapılması söz konusu olabilen mahalli idareler personeline değinilmeyecektir. Mahalli idareler personeline yapılabilen ilave ödemelere ilişkin yazımız için tıklayınız …

Tazminattan kaynaklı aylık net maaş farkı

Tazminat ödemeleri kurumlara göre değişenler arasında; Memur, VHKİ ve Şef unvanlı kadrolarda görev yapanlar Devlet memurları da bulunmaktadır.

Söz konusu unvanlı kadrolarda görev yapan lisans mezunu Devlet memurlarından; kazanılmış hak aylık seviyesi 1/4 ve hizmet süresi 30 yıl olanların, görev yaptıkları kurumlardan kaynaklı tazminat farklılığı nedeniyle aylık net maaş miktarları arasındaki fark konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

KURUMU Aylık Net Maaş (15 Nisan 2016)
MEMUR VHKİ ŞEF

-Anayasa Mahkemesi

-Yargıtay

-Danıştay

-Sayıştay

-Yüksek Seçim Kurulu

-İl ve İlçe Seçim Kurulları

-Adli, İdari ve Askeri Mahkemeler

-Ceza İnfaz Kurumları

-İcra Müdürlükleri

2.690 TL 3.083 TL 3.231 TL
Diğer Kurumlar (mahalli idareler hariç) 2.615 TL 2.707 TL 2.812 TL
Aylık Net Maaş Farkı 75 TL 376 TL 419 TL

NOT: Hesaplamada;

*Memur kadro derecesi 5, VHKİ ve Şef kadro derecesi 3 olarak kullanılmıştır.

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

*Görev yapılan kurumlardan kaynaklı yan ödeme fazlalıkları dikkate alınmamıştır.

*Sendika aidatı kesintisi ve toplu sözleşme ikramiyesi dahil edilmemiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.