logo yeni

calisanlar2 copy

İCRA KÂTİBİ KADROSUNA ATANAN ZABIT KATİBİNİN MAAŞ UNSURLARI NASIL DEĞİŞİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 9Adalet Bakanlığı, unvan değişikliği sınavları açmak suretiyle, Zabıt Katibi kadrosunda bulunanlar arasından İcra Katibi kadrolarına atama yapmaktadır.

Aynı şekilde, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruya göre; Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonları tarafından yapılacak uygulama sınavı ve Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav sonucuna göre, 5-12 dereceli İcra Katibi kadrolarına Zabıt Katipleri arasından unvan değişikliği suretiyle 800 atama yapılacak. Duyuru için tıklayınız …

Unvan değişikliği sınavı sonucunda İcra Katibi olarak atanacak olan Zabıt Katiplerinin özlük haklarında bazı değişiklikler olacak.

İcra Katibi ve Zabıt Katibi kadrolarında olan Devlet memurlarının aylık maaş unsurları arasındaki farka ilişkin bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Zabıt Katibi ve İcra Katibi maaşı arasındaki fark

Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Zabıt Katibi ve İcra Katibi unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaş unsurları,“ zam ve tazminat” dışında aynı seviyededir.

Söz konusu unvanlardaki personelin aylık net maaşı arsındaki fark da, bulundukları kadro/aylık dereceleri itibariyle haklarında uygulanan Adalet Hizmetleri Tazminatı oranının farklı olmasından ve unvanları itibariyle yararlandıkları yan ödeme farklılığından kaynaklanmaktadır.

Kazanılmış Hak Aylıkları ZABIT KATİBİ İCRA KATİBİ
Tazminat Oranı Yan Ödeme Puanı Tazminat Oranı Yan Ödeme Puanı
*1, 2 ve 3 üncü derecede olanlar %100 1300 %68 500
*4 üncü derecede olanlar %75 1300 %68 500
*5, 6, 7,8 ve 9 uncu derecede olanlar %56 1300 %66 500
*Diğer derecelerde olanlar %54 1300 %64 500

Not: Bu personele, görev mahalli dışında veya mesai saatleri dışında yaptırılacak çalışmalar nedeniyle yapılacak ödemelere bu yazımızda değinilmemiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.